W czwartym wydaniu czasopisma Charaktery czeka na Ciebie niezwykle ciekawa rozmowa z Tomásem Navarro, psychologiem, na temat, jak czerpać siłę z życiowych trudności. Czy ból jest potrzebny, by żyć? Czy jednak życie nie byłoby lepsze, gdyby było pozbawione cierpienia i bólu? Poruszamy też bardzo trudny temat samobójstw wśród młodzieży. W Polsce każdego roku około stu nastolatków odbiera sobie życie. Dlaczego decydują się na ten ostateczny krok? Jak można temu zapobiec? W artykule pt. "Dlaczego nie przychodzisz?", próbujemy odpowiedzieć na pytania ile jest w naszym życiu pytań, których nie dosłyszymy, ile takich, które źle zrozumiemy, ile w końcu tych, na które zabraknie nam odwagi, aby odpowiedzieć? Piszemy też o inteligencji percepcyjnej, która pozwala nam odróżnić prawdę od fantazji. Zapraszamy do lektury!
ZŁOŚĆ ZAMIENIĆ W WOLNOŚĆ
Rozwód to nie lekcja savoir-vivre’u, w porzuconym partnerze aż kipi od emocji. Jak sobie z nimi poradzić, by nie zniszczyć siebie i dzieci? Czasem ludzie tak bardzo oddalają się od siebie pod wpływem nagromadzonych i niewyjaśnionych nieporozumień, że już nie są w stanie odbudować bliskości i żyć dalej razem. Bywa, że zbyt długo zwlekają z rozmową o problemach, udają przed sobą i światem – z lęku przed konfrontacją, odrzuceniem i samotnością – że nic się nie dzieje, że dadzą radę. Zwykle jedna osoba „pęka” i zrywa więź, wchodząc często w inną relację. Zdradza, robi uniki, zaniedbuje dzieci. Ten kryzys w związku może trwać długo, ale w końcu zdrada wychodzi na jaw lub zdradzający nie ma siły na dalsze podtrzymywanie iluzji i decyduje się na rozstanie.
CZAS NA ZMIANĘ
Zatrzymani w codziennej gonitwie, zostajemy w domu. Ze świata płyną niepokojące wieści. Możemy tylko czekać. Tylko? A może mimo wszystko potraktować to jako czas darowany. Czas dla rodziny, dzieci. A przede wszystkim czas na spotkanie z kimś, kogo zostawiliśmy w pędzie, porzuciliśmy w natłoku pilnych zadań. Na spotkanie z samym sobą. Na kilka ważnych pytań: Po co to wszystko? Dokąd zmierzam? Co naprawdę jest ważne? Odpowiedź na te pytania wiele może zmienić…
RYTMY MÓZGU
Niezależnie od tego, czy koncentrujemy się na trudnym zadaniu, czy odpoczywamy albo śpimy, neurony w mózgu są w stałej komunikacji. Nadają jednak na różnych falach. Jakie to fale? Jakim aktywnościom towarzyszą? Co się dzieje w mózgu, gdy czytasz ten tekst? Choć pewnie jesteś odprężony i nie wkładasz w lekturę zbyt wielkiego wysiłku, twój mózg wykazuje złożoną aktywność… elektryczną. Wszystko, co myślisz, czujesz i robisz w tej chwili, ma swoje źródło w komunikacji między komórkami nerwowymi. A z nią związane są fale mózgowe emitowane przez populacje neuronów w twojej głowie.