W trzecim wydaniu czasopisma Charaktery polecamy lekturę artykułów pt. "Utracona i odzyskana godność" oraz "Esencja człowieczeństwa", w których piszemy o godności oraz o tym, jak o nią dbać , by nie odbierać jej innym. Poruszamy również temat kobiecego autyzmu. Autyzm jest diagnozowany u mężczyzn cztery razy częściej niż u kobiet. Przypuszcza się jednak, że w rzeczywistości dotyczy on znacznie większej liczby kobiet. Dlaczego zatem zaburzenie pozostaje u nich niezauważone? Piszemy także o żałobie po stracie pupila. Jak sobie z nią poradzić oraz jakie są fazy żałoby? Podajemy też fakty i mity na temat uważności. Mindfulness, czyli praktyka uważności, stała się w ostatnich latach niezwykle popularna. Które spośród potocznych przekonań na jej temat są, w świetle badań, prawdziwe, a które fałszywe? Zapraszamy do lektury!
RUCHY, RUCHY!
Jeszcze do niedawna wydawało się, że wraz z postępem medycyny będziemy żyć dłużej. Dziś badacze alarmują, że czas naszego życia skróci się, bo… za mało się ruszamy. Jak odwrócić ten trend? Statystyki są bezlitosne i pokazują, że… obrastamy tłuszczem. Ponad połowa Polaków ma nadwagę, co piąty jest otyły. I nic nie wskazuje na to, aby przyszłe lata miały przynieść poprawę. Co gorsza problem dotyka również najmłodszych. Dwadzieścia lat temu nadwagę diagnozowano u co dziesiątego dziecka, dziś – u co piątego. Najnowsze badania pokazują, że wśród młodzieży statystyki prezentują się jeszcze gorzej.
FLECISTA I SZCZURY
Deratyzacja nie jest nowym wynalazkiem. Szczury nie należą do zwierząt lubianych, raczej budzą lęk. Z rzadka są trzymane w domu jako pupile. A jeśli już, to po to, by właściciel mógł w ten sposób wyrazić swój nonkonformizm i sprzeciw wobec konwenansów.Szczury zrobiły karierę jako zwierzęta doświadczalne, bowiem szybko się rozmnażają i są inteligentne. Empirycy zgodni są, że reakcje tych gryzoni mogą być odpowiednikiem ludzkich zachowań. Na przykład wywoływanie u szczura depresji poprzez dręczenie go pozwoliło stworzyć model depresji u człowieka i sprawdzać przeciwdepresyjny wpływ różnych substancji chemicznych. W eksperymencie z udziałem młodych szczurów dr Rachael Sullivan udowodniła, że obecność matki chroni jej dziecko przed następstwami traumy. Wiadomo, że szczury szybko się uczą, dzięki temu można sprawdzać najpierw na nich, jak działają różne leki i zabiegi, a potem stosować je u ludzi.
PRZEREKLAMOWANY KRYZYS
Określenie „kryzys wieku średniego” zrobiło niebywałą karierę. Jednak najnowsze badania podważają tezę, iż 40-latkowie przeżywają wyjątkowo stresujący etap swojego życia. W latach 60. ubiegłego stulecia kanadyjski psycholog Elliott Jaques po raz pierwszy użył sformułowania „kryzys średniego wieku”. Kryzys ów miał się przejawiać – najczęściej u mężczyzn między 35. a 55. rokiem życia – spadkiem zadowolenia z życia. Metaforą graficzną tego zjawiska może być litera „U” – natężenie szczęścia maleje aż do momentu totalnego spadku, który następuje w tzw. połowie życia, aby ostatecznie, po odbiciu, stopniowo się zwiększać. Określenie „kryzys wieku średniego” trafiło do języka potocznego i w ten sposób tłumaczono większość zachowań odbiegających od norm społecznych a pojawiających się mniej więcej w połowie życia. Liczne poradniki oraz strony internetowe oferują pomoc w przezwyciężeniu tego – rzekomo – trudnego okresu.