Fakty i mity o uważności

Psychologia i życie

Mindfulness, czyli praktyka uważności, stała się w ostatnich latach niezwykle popularna. Które spośród potocznych przekonań na jej temat są, w świetle badań, prawdziwe, a które fałszywe?

Uważność = relaksacja FAŁSZ

Relaksacja ma odmienną zarówno formę, jak i cel. Relaksacja to praca z ciałem przy pomocy technik oddechowych, naprzemiennego napinania i rozluźniania mięśni lub wprowadzania mięśni w drgania. Prowadzi ona do wyciszenia somatycznego organizmu, tj. spowolnienia akcji serca, obniżenia napięcia mięśniowego oraz innych markerów fizjologicznych stresu. Uważność zaś to praca z umysłem – dłuższa świadoma koncentracja na bodźcu wewnętrznym (np. oddechu) lub zewnętrznym (np. dźwięku), świadome rejestrowanie jak największej liczby bodźców docierających do zmysłów w chwili obecnej. Celem praktyki uważności jest osiągnięcie defuzji poznawczej („myśli to tylko myśli, a nie rzeczywistość”), psychologicznej elastyczności i równowagi. Oddychanie przeponowe (istotne przy relaksacji) nie jest niezbędne dla uzyskania stanu uważności.

POLECAMY

Uważność jest jak „tabletka szczęścia” FAŁSZ

Uważność nie usuwa w „cudowny” sposób problemów. Nie jest też najskuteczniejszym narzędziem w pracy klinicznej – przykładowo ekspozycja stosowana w terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) radzi sobie skuteczniej z redukcją zaburzeń lękowych. Z analizy badań, przeprowadzonej przez zespół naukowców z Johns Hopkins University, wynika, że nie można potwierdzić skuteczności uważności w takich obszarach, jak zmiana nawyków żywieniowych, poprawa jakości snu czy ograniczenie używania substancji psychoaktywnych. Badacze zaznaczają, iż dotyczy to praktyki krótkoterminowej; możliwe, że w przypadku dłuższego treningu przyniesie ona skutki.

Regularna praktyka uważności zmienia mózg i spowalnia jego starzenie się PRAWDA

W książce Trwała przemiana. Co nauka mówi o tym, jak medytacja zmienia twoje ciało i umysł Richard Davidson i Daniel Goleman przytaczają wiele badań potwierdzających, że regularna praktyka uważności przynosi korzyści na poziomie neurofi...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI