Dział: Psychologia i życie

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Miesiączka to nie temat tabu! Dlaczego tak ważna jest rozmowa i zrozumienie?

Objawy związane z PMS mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ciężko z nimi negocjować – pojawiają się cyklicznie, nie zważając na plany i potrzeby kobiet. A one, aby móc wypełniać obowiązki związane z pełnieniem różnych funkcji życiowych (partnerki, matki, pracownika, przyjaciółki), oprócz stałych wyzwań mają dodatkowo jeszcze te comiesięczne. Kobiety rzadko zwalniają siebie z obowiązków, nawet gdy jest im ciężko i bardzo by tego potrzebowały.

Czytaj więcej

Wzorzec wrażliwości na odrzucenie, czyli jak uruchamiane są zachowania obronne i autosabotażowe

Czym jest poczucie wykluczenia? Na czym polega cierpienie z powodu odrzucenia? Czy każdy jest podatny na wykluczenie w tym samym stopniu? Czy osoby z traumą wykluczenia zachowują się w sytuacjach społecznych inaczej niż osoby, które wykluczenia nie doświadczyły? W jakim stopniu ludzie zdają sobie sprawę, że nierozpoznane i nieuleczone odrzucenie w przeszłości jest przyczyną ich trudności w sytuacjach społecznych?

Czytaj więcej

Jak doświadczenia z porodu wpływają na macierzyństwo? Rola wsparcia dla rodzącej kobiety

Wiele kobiet podczas porodu ma poczucie, że to wszystko jest nie do wytrzymania. Nikt im nie mówi: „To naturalne, Twój organizm się mobilizuje. Potrzebujesz adrenaliny, by wydać dziecko na świat”. To nawet nie muszą być słowa. Wystarczy, że ktoś obok jest, widzi ją. A jego twarz mówi: „Przejdziesz przez to, będzie dobrze. Jestem obok i nie zostawię cię samej”.

Czytaj więcej

Skąd bierze się przemoc w relacji? Mroczne strony związków

Zdarza się, że historia miłosna, początkowo piękna i przyjemna, z czasem drastycznie zmienia swój bieg. Randki, kwiaty i komplementy zamieniają się w poniżanie, pogardę i manipulację. Jedna ze stron zostaje wciągnięta w niezdrowy układ jak w bagno. Jak to rozpoznać i jak wygląda praca terapeutyczna z takimi parami?

Czytaj więcej

Jak uzupełniać zasoby energii poprzez kontakt z naturą?

Badania dowodzą, że widok natury – krajobrazu za oknem, rzeki, lasu lub choćby jednego drzewa – skutecznie obniża poziom stresu i to już po kilku minutach. Dodatkowo łagodzi ból i niepokój, w efekcie przyspiesza zdrowienie. Dlaczego więc tak często pozbawia się kontaktu z naturą tych, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli pacjentów w szpitalach?

Czytaj więcej

Jak w praktyce radzić sobie ze stresem? Ćwiczenia uważności w miejscu pracy

Niespodziewane zwroty akcji, błędy, chaos, presja czasu – to tylko niektóre z najczęściej występujących czynników stresogennych w pracy. Jak – włączając uważność – lepiej sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej

Emocjonalny rollercoaster, czyli nastolatek w spektrum autyzmu. O autystycznych umysłach młodzieży

Życie każdego nastolatka jest jak nieustannie kręcąca się karuzela. Nie sposób jej zatrzymać, nie sposób z niej wysiąść. Karuzele różnią się od siebie. Jedne są większe, inne bardziej kolorowe, niektóre przerażające lub takie, z których możemy podziwiać piękne widoki. Okres dojrzewania nastolatka w spektrum autyzmu jest z pewnością niezwykle ciekawą karuzelą. A może nawet rollercoasterem. Jednym z tych największych, gdzie po długim podjeździe spada się nagle, w ułamku sekundy pionowo w dół, by po chwili gnać przez zakręty, wisząc głową w dół.

Czytaj więcej

Czy można żyć bez masek?

Brene Brown mówi, że jeśli świadomie decyduję się założyć maskę, to ona pełni wtedy funkcję zbroi. Czyli mam pełną świadomość, że w tych okolicznościach, w jakich się znajduję, maska przed czymś mnie ochroni lub pełni funkcję jakiegoś narzędzia.

Czytaj więcej

Usłysz swój ból

Poczucie niezrozumienia w przewlekłej chorobie jest jak próba tłumaczenia piękna barw tęczy osobie niewidomej. Wkładasz wszystkie siły w to, aby przekazać niezwykłe doznania i odczucia, jakie zapewnia tęcza, ale osoba ta nigdy nie będzie w stanie w pełni zrozumieć tej wspaniałości, ponieważ brakuje jej kluczowego zmysłu – wzroku. 
 

Czytaj więcej

Kiedy nic się nie chce – kim są ludzie, którym brakuje motywacji

Niektórzy z nas marzą, by – na przykład – założyć rodzinę, zmienić pracę, skończyć studia, zbudować dom. Marzą i… nic w tym kierunku nie robią! Rozmyślają, odwlekają, rozpamiętują… Marzenia bywają różne, ale pozostaną w sferze jedynie marzeń, jeśli zabraknie motywacji, by spróbować je spełnić. A dlaczego jej brakuje? Powody bywają różne, efekt podobny: z czasem narasta gorycz i żal.
 

Czytaj więcej

Nowy, cyfrowy świat

Wyobraźmy sobie świat, gdzie nie będziemy w stanie odróżnić, czy dzwoni do nas partner albo nasze dziecko, czy też komputer zdolny naśladować dowolnego człowieka. Wyobraźmy sobie metaversum – cyfrowy odpowiednik rzeczywistego świata – tu chodzimy do szkoły, studiujemy, pracujemy, spotykamy się ze znajomymi i spędzamy wolny czas. Po części tak się dzieje. Cyfrowe narzędzia stwarzają nowe szanse, ale też nieznane dotąd zagrożenia. Pytanie, kto tu ma kontrolę? Czy jeszcze władamy narzędziem, czy już ono nami?
 

Czytaj więcej