Dział: Psychologia i życie

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dlaczego chcemy być dla kogoś najważniejsi na świecie?

Chcę być dla niego najważniejsza. Chcę mieć absolutną pewność, że jestem wyjątkowa, ta jedyna. Czy te pragnienia można zaspokoić w związku? Czy są one w ogóle adekwatne, użyteczne?

Czytaj więcej

Młodzież i sexting. Jak wspierać nastolatków eksperymentujących z seksualnością?

Zauważa się, że w ostatnich latach zjawisko sextingu staje się coraz powszechniejsze wśród nastolatków. Choć dla niektórych wysyłanie nagich czy półnagich zdjęć i treści o charakterze intymnym może wydawać się niewinną formą eksperymentowania z seksualnością, wyrazem wolności czy swobody w decydowaniu o swoim ciele, niesie to jednak za sobą wiele poważnych zagrożeń i konsekwencji, zwłaszcza w kontekście młodego wieku i niewłaściwej edukacji seksualnej.

Czytaj więcej

Sexting - nasze ciała, nasza sprawa

Z raportu „Nastolatki 3.0” opublikowanego w 2023 r. przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy (NASK) wynika, że w Polsce co trzecia niepełnoletnia osoba otrzymała czyjeś nagie lub półnagie zdjęcie za pośrednictwem internetu. Tymczasem jedynie 5,6% rodziców deklaruje, że ich dzieci doświadczyły sextingu.

Czytaj więcej

W jaki sposób radzić sobie z emocjami w chorobie niepłodności?

Upragnione dwa paski w teście – coraz więcej par co miesiąc daremnie czeka na ten znak. Szacuje się, że z chorobą niepłodności zmaga się około 1,5 mln osób w naszym kraju. Ze względu na globalny rozmiar problemu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza obecnie niepłodność do chorób cywilizacyjnych XXI w. Co czują pary bezskutecznie starające się o dziecko? Jak mogą zaopiekować się swoimi emocjami?

Czytaj więcej

Przełomowa rola psychologii pozytywnej w przywództwie

O ewolucji psychologii pozytywnej, wyzwaniach związanych z rozwojem tej dziedziny oraz o jej praktycznych zastosowaniach w kontekście realnych problemów współczesnych społeczeństw – z Martinem Seligmanem rozmawia Michał Łuczewski i Piotr Czekierda.

Czytaj więcej

Jak to jest być dojrzewającym chłopcem?

Silny trend mówiący o odwadze kobiet i promujący pracę nad rozwojem samoświadomości kobiet otworzył nas na wiedzę o ich trudnych doświadczeniach i wyzwaniach dnia codziennego. W ślad za tym wiemy też dużo o dojrzewaniu dziewczynek.

Czytaj więcej

Tinder – zranione uczucia

Z aplikacji aktywnie korzysta 75 mln osób na świecie. Trzy czwarte z nich to mężczyźni. Ich szansa na tzw. match, czyli odwzajemnione „polubienie” na Tinderze, wynosi niecałe 3%.

Czytaj więcej

Chwytaj dzień, czyli jak mądrze praktykować uważne życie?

W zabieganym życiu, w dążeniu po więcej, szybciej i lepiej zatraciliśmy gdzieś umiejętność cieszenia się chwilą. A szkoda, bo wszystko, co ważne, dzieje się tu i teraz. Uważny stan umysłu pozwala nie wracać do przeszłości i nie zamartwiać się przyszłością. Zamiast strachu pojawia się ciekawość, otwartość i życzliwość bez oceniania. Techniki uważności – jak dowodzą badania – wpływają na działanie naszego mózgu. Co zmienia się w uważnym mózgu?

Czytaj więcej