Dział: Psychologia i życie

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dlaczego czasem warto zacząć wszystko od nowa

Bywa, że trzeba w życiu zacząć od nowa. Czasem wtedy, gdy już sporo się przeżyło. Nie zawsze z euforią, nie zawsze do końca z własnej woli. Beata zdecydowała się ułożyć sobie życie w nowym mieście. Katarzyna po latach zmieniła zawód. Czego żałują i na co mają nadzieję?

Czytaj więcej

Gdy nastolatek zachowuje się jak... nastolatek

Kształtująca się tożsamość nastolatka rozwija się przede wszystkim poprzez poszukiwanie i sprawdzanie swoich możliwości. Nastolatek, wypełniając powierzone mu zadanie rozwojowe, zazwyczaj eksperymentuje swoim zachowaniem. Nierzadko są to zachowania niebezpieczne, takie jak używanie środków psychoaktywnych, zachowania agresywne czy testowanie granic swoich możliwości.

Czytaj więcej

Na pewno już mnie nie kochasz! Jak manipulacje i przymus psują seks oraz relację?

Seks jest naturalną częścią bycia w związku, buduje bliskość, intymność, czułość. Stanowi zdrową aktywność, mającą realny wpływ na zdrowie. Bywa jednak tak, że staje się przykrym obowiązkiem, wymuszonym manipulacją, a nawet przemocą. 

Czytaj więcej

Droga do wolności i dorosłości

Mam wielki szacunek do łez. Zawsze na swoich warsztatach „Własny pokój” mówię na początku o takich założeniach, że łzy są naszymi przewodniczkami do miejsc, które są zobaczone i dotknięte. Ja bardzo w to wierzę, czuję coś takiego, że po pierwsze – łza jest świadectwem tego, że poczułam się na tyle bezpiecznie, że coś, co twarde, mogło się zamienić w coś, co miękkie.

Czytaj więcej

Jak wspierać, by nie przeszkadzać - rozwój dziecięcej autonomii

Chcąc wychować dzieci na samodzielnych, niezależnych, wolnych i budujących szczęśliwe związki dorosłych, należy wspierać rozwój ich autonomii od najmłodszych lat. W przeciwnym razie jako dorosłe osoby będą stale szukać u swoich bliskich potwierdzenia tego, kim są, co myślą i co czują.

Czytaj więcej

Czego uczy nas choroba dziecka?

Są takie zdarzenia, które diametralnie zmieniają życie całej rodziny, zwłaszcza gdy jest to choroba dziecka. Co o lekcji życia i radzeniu sobie z trudnymi emocjami mówią lekarze i rodzice dzieci leczonych onkologicznie?

Czytaj więcej

Jak rozmawiać z córką o okresie?

Menstruacja to naturalny proces zachodzący w organizmie kobiety. Z tego względu nie powinno się traktować kwestii okresu jako tematu tabu. Bardzo ważne, aby rozmawiać o miesiączce z młodymi kobietami, które niesłusznie mogą czuć z jej powodu skrępowanie. Jak przeprowadzić taką rozmowę?

Czytaj więcej

Jak można się cieszyć udanym seksem nawet po wielu latach związku?

Namiętność czy pasja seksualna same w sobie nie trwają wiecznie. I­­­m dłużej z kimś jesteśmy, tym bardziej gaśnie pożądanie. Po latach „ognia w łóżku nie będzie” – twierdzą niektórzy. Nie będzie? Czy to oznacza, że w dłuższym związku nieuchronnie mija nam apetyt na seks? Czy to jakieś fatum? A jeśli nie, to co można zrobić, by nawet po latach podtrzymać w parze namiętny płomień i pociąg?

Czytaj więcej

Nastolatek w kryzysie zdrowia psychicznego

„Za moich czasów, kiedy ja byłam/byłem w Twoim wieku…”. Chyba każdy z nas kiedyś usłyszał coś takiego od swoich rodziców, dziadków, a może nawet nauczycieli. Tylko że czasy zupełnie się zmieniły. Nie możemy przekładać doświadczeń naszego dzieciństwa i okresu dojrzewania na to, czego doświadczają dzisiaj młodzi ludzie. Zmagają się z innymi niż my problemami i wyzwaniami współczesności.

Czytaj więcej

Czy można rozstać się na dobre bez żalu?

Nikt nie lubi rozstań, ale mało kto ma szczęście ich uniknąć. Każda bliska, trwająca w czasie relacja nas zmienia, bo poznajemy świat innego człowieka, na fali miłości próbujemy się zbliżyć do niego, zafascynowani angażujemy się w to, czym żyje ukochana osoba, uczymy się nowych rzeczy.

Czytaj więcej