Autor: Wojciech Kulesza

jest psychologiem społecznym, pracuje na Uniwersytecie SWPS. Zajmuje się badaniem przejawów i konsekwencji społecznej mimikry. Autor wielu publikacji na ten temat, właśnie ukazała się jego książka Efekt kameleona. Psychologia naśladownictwa (Wydawnictwo Naukowe Scholar). Stypendysta „Polityki” (z 2007 roku). W latach 2012–2013 przebywał na stypendium naukowym na Florida Atlantic University.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Moc słów. Jak to co mówimy tworzy naszą rzeczywistość?

Czasem szukamy skomplikowanych rozwiązań na ratowanie związków. A okazuje się, że niszczymy bądź budujemy je znacznie prościej. Kochanie... skarbie... Ty draniu... głupku... Wydaje się, że to tylko słowa... Wymykają nam się na co dzień. I nie zdajemy sobie sprawy, że mogą uskrzydlać i rozwijać nas oraz nasze związki, ale mogą też pogrążać i odzierać z godności. Są w stanie zniszczyć kogoś albo uratować mu życie.

Czytaj więcej

Wspólne tupanie

Gdy ludzie tupali razem z eksperymentatorem, chętniej zgadzali się zrobić krzywdę kompletnie nieznanej osobie. Nieprzypadkowo we wszystkich totalitaryzmach wymusza się podobny ubiór i gesty – mówi Wojciech Kulesza.

Czytaj więcej

Lepiej mniej wiedzieć

To, co sobie uświadamiamy, wcale nie musi być rzeczywistością. Może po prostu zależeć od tego, co aktualnie robimy i o czym myślimy. Człowiek świadomy może działać gorzej niż przed uświadomieniem, popełniać błędy, z których zdaje sobie sprawę i... wcale niekoniecznie być szczęśliwy.

Czytaj więcej