Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

10 marca 2020

NR 3 (Marzec 2020)

Flecista i szczury

0 1055

Deratyzacja nie jest nowym wynalazkiem. Szczury nie należą do zwierząt lubianych, raczej budzą lęk.

Z rzadka są trzymane w domu jako pupile. A jeśli już, to po to, by właściciel mógł w ten sposób wyrazić swój nonkonformizm i sprzeciw wobec konwenansów.

Szczury zrobiły karierę jako zwierzęta doświadczalne, bowiem szybko się rozmnażają i są inteligentne. Empirycy zgodni są, że reakcje tych gryzoni mogą być odpowiednikiem ludzkich zachowań. Na przykład wywoływanie u szczura depresji poprzez dręczenie go pozwoliło stworzyć model depresji u człowieka i sprawdzać przeciwdepresyjny wpływ różnych substancji chemicznych. W eksperymencie z udziałem młodych szczurów dr Rachael Sullivan udowodniła, że obecność matki chroni jej dziecko przed następstwami traumy. Wiadomo, że szczury szybko się uczą, dzięki temu można sprawdzać najpierw na nich, jak działają różne leki i zabiegi, a potem stosować je u ludzi.

POLECAMY

Zanim jednak nauka sięgnęła po szczury i wyhodowano specjalne ich szczepy żyjące od pokoleń w laboratoriach, gryzonie były traktowane wyłącznie jako szkodniki. Jak wiadomo, przenoszą groźne bakterie chorobotwórcze, w tym pałeczki dżumy. Dostrzeżenie zbieżności między pojawianiem się stad szczurów a zarazą stanowiło prawdopodobnie inspirację bajki o szczurołapie, albo inaczej o fleciście z Hameln, autorstwa braci Grimm.

Plaga szczurów w dolnosaksońskim Hameln skłoniła mieszkańców do zatrudnienia szczurołapa. Wystarczyło, że zagrał na flecie, a szczury jak urzeczone wywędrowały za nim z miasta! Lecz kiedy wrócił po umówione wynagrodzenie, nie dostał nic. Mieszkańcy uznali bowiem, że gra na flecie nie jest pracą, nie trzeba więc za nią płacić. Ale przecież mieszkańcy umawiali się ze szczurołapem na efekt, nie na starania, efekt zaś został osiągnięty – Hameln było wolne od szczurów. Szczurołap postanowił ukarać nierzetelnych kontrahentów – grając znów na flecie, wyprowadził z miasta wszystkie ich dzieci. 

Bajka jest zastanawiająca – jej powstanie niektórzy wiążą z zarazą, jaka wybuchła w tym rejonie w XIII wieku. Dzieci opuściły miasto wiedzione uwodzicielskim czarem muzyki, a zatem wyraziły swoją wol...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy