Flecista i szczury

Style życia

Deratyzacja nie jest nowym wynalazkiem. Szczury nie należą do zwierząt lubianych, raczej budzą lęk.

Z rzadka są trzymane w domu jako pupile. A jeśli już, to po to, by właściciel mógł w ten sposób wyrazić swój nonkonformizm i sprzeciw wobec konwenansów.

POLECAMY

Szczury zrobiły karierę jako zwierzęta doświadczalne, bowiem szybko się rozmnażają i są inteligentne. Empirycy zgodni są, że reakcje tych gryzoni mogą być odpowiednikiem ludzkich zachowań. Na przykład wywoływanie u szczura depresji poprzez dręczenie go pozwoliło stworzyć model depresji u człowieka i sprawdzać przeciwdepresyjny wpływ różnych substancji chemicznych. W eksperymencie z udziałem młodych szczurów dr Rachael Sullivan udowodniła, że obecność matki chroni jej dziecko przed następstwami traumy. Wiadomo, że szczury szybko się uczą, dzięki temu można sprawdzać najpierw na nich, jak działają różne leki i zabiegi, a potem stosować je u ludzi.

Zanim jednak nauka sięgnęła po szczury i wyhodowano specjalne ich szczepy żyjące od pokoleń w laboratoriach, gryzonie były traktowane wyłącznie jako szkodniki. Jak wiadomo, przenoszą groźne bakterie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI