Beethoven na topie

Style życia

Drogowskazem dla uczestników wszelkich klasyfikacji powinny być ich własne kryteria i pragnienia. Jak w każdej rywalizacji.

Na temat średniej w statystyce krąży wiele dowcipów. To prawda, że ta wartość generalizuje i czasem krzywdzi tych, których dotyczy statystyczny opis. Fachowcy zajmujący się statystyką przyznają, że bazowanie na danych bez uwzględnienia ich kontekstu prowadzi do błędów. A jednak nawet proste statystyczne zestawienia dają możliwość zorientowania się, kto znajduje się na szczycie w jakiejś dziedzinie. Lubimy rywalizację, więc i statystykę. Nie należę tutaj do wyjątków. Bardzo zaciekawiło mnie opublikowane na poważnym portalu Bachtrack zestawienie dotyczące wykonań muzyki klasycznej w ubiegłym roku. 

Jakie utwory grano najczęściej na ponad 20 tysiącach koncertów? Otóż pierwsze miejsce zajęła Symfonia Nr 3 Eroica Beethovena, co mnie bardzo uradowało. Dyrygowanie tej złożonej symfonii to radość budowania napięcia, dramatu i Piękna. Do dziś pamiętam własne emocje i wzruszenie podczas dyrygowania tego utworu w A...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI