Żałując macierzyństwa

Style życia

Iza ma 38 lat i dwoje dzieci. Gdyby mogła cofnąć czas, nie zdecydowałaby się na żadne z nich. Takich kobiet jest więcej, niż chcemy wiedzieć.
W 2015 r. izraelska socjolożka Orna Donath opublikowała: „Żal z powodu macierzyństwa” – wywiady z 23 kobietami, które zapytane wprost, czy żałują decyzji o dziecku, odpowiedziały: „Tak”. Część została matkami „automatycznie”. Inne nie chciały dzieci, ale uległy presji partnerów albo rodziny.
Donath pokazała paradoks: matce wolno być zmęczoną. Wolno jej mieć kryzys. Ale nie wolno jej żałować. Dlatego wiele kobiet swój żal ukrywa. Nie mówią, że macierzyństwo odebrało im zdrowie, czas, siły i poczucie, że są „kimś więcej” niż matką. 
W większości krajów po nagłośnieniu badań izraelskiej socjolożki debata szybko wygasła. A w Niemczech rozpętała się burza. Powstał hashtag #regrettingmotherhood, kobiety z...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Dołącz do 50 000+ czytelników, którzy dbają o swoje zdrowie psychiczne

Otrzymuj co miesiąc sprawdzone narzędzia psychologiczne od ekspertów-praktyków. Buduj odporność psychiczną, lepsze relacje i poczucie spełnienia.

2500+ artykułów online
110+ numerów archiwalnych
25 lat doświadczenia
Ćwiczenia i medytacje audio
Dostęp online i offline
Czytaj lub słuchaj - jak wolisz!
Charaktery - Twoje wsparcie psychologiczne • Prenumerata już od 99 zł/rok

Przypisy

    eduentuzjastka, członkini grupy Superbelfrzy RP, doradczyni metodyczna, egzaminatorka Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, certyfikowana trenerka oświaty, nauczycielka języka polskiego, specjalistka do spraw edukacji medialnej, autorka lekcji dla grupy TVN Discovery, liderka projektów „Lekcje w sieci”, „Zaproś mnie na swoją lekcję”, wykładowczyni akademicka, koordynatorka ogólnopolskich i międzynarodowych projektów edukacyjno-humanitarnych. Prelegentka na wielu ogólnopolskich konferencjach. Wyróżniona w konkursie „Wielkopolski Nauczyciel Roku”, w 2018 r. znalazła się w gronie trzynaściorga najlepszych nauczycieli w Polsce w konkursie organizowanym przez „Głos Nauczycielski”. Nominowana do nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Od dwudziestu lat z powodzeniem prowadzi klasy medialne, funkcjonujące na mocy programu autorskiego. Współpracuje z Onetem, „Polonistyką”, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej.

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI