Iza ma 38 lat i dwoje dzieci. Gdyby mogła cofnąć czas, nie zdecydowałaby się na żadne z nich. Takich kobiet jest więcej, niż chcemy wiedzieć.
W 2015 r. izraelska socjolożka Orna Donath opublikowała: „Żal z powodu macierzyństwa” – wywiady z 23 kobietami, które zapytane wprost, czy żałują decyzji o dziecku, odpowiedziały: „Tak”. Część została matkami „automatycznie”. Inne nie chciały dzieci, ale uległy presji partnerów albo rodziny.
Donath pokazała paradoks: matce wolno być zmęczoną. Wolno jej mieć kryzys. Ale nie wolno jej żałować. Dlatego wiele kobiet swój żal ukrywa. Nie mówią, że macierzyństwo odebrało im zdrowie, czas, siły i poczucie, że są „kimś więcej” niż matką.
W większości krajów po nagłośnieniu badań izraelskiej socjolożki debata szybko wygasła. A w Niemczech rozpętała się burza. Powstał hashtag #regrettingmotherhood, kobiety z...
Dołącz do 50 000+ czytelników, którzy dbają o swoje zdrowie psychiczne
Otrzymuj co miesiąc sprawdzone narzędzia psychologiczne od ekspertów-praktyków. Buduj odporność psychiczną, lepsze relacje i poczucie spełnienia.