Dlaczego nie przychodzisz?

Style życia

Ile jest w naszym życiu pytań, których nie dosłyszymy? Ile takich, które źle zrozumiemy? Ile w końcu tych, na które zabraknie nam odwagi, aby odpowiedzieć?

Tak bywa, wcale nierzadko, że ulubieni pisarze naszych przyjaciół są naszymi ulubionymi pisarzami. W rocznicę urodzin swego ulubionego pisarza mój przyjaciel, jednocześnie autor doskonałej o nim biografii, zamieścił na Facebooku taki oto krótki wiersz pochodzący z 1958 roku:

POLECAMY

Bo to zupełnie o co innego chodzi,
Kiedy deszcz pada, kiedy smutno,
I wie się, że szczęście się nie narodzi,
Ani pojutrze, ani jutro.

Chodzi tylko o trochę wiosennego wiatru,
Żeby włosy rozrzucił na Twoim czole,
I żebym, kiedy już te dni się zatrą,
Zapamiętał Twą dłoń wspartą na stole.

Wiersz Jarosława Iwaszkiewicza pozornie brzmi bardzo prosto. Jednak ta prostota otwiera czytelnika na egzystencjalną otchłań. Więc życie to tylko tyle? Autor najpiękniejszych wierszy pisanych w starości, z tomów Mapa pogody i Muzyka wieczorem, pod koniec życia pisał równie prosto. Te proste wiersze sięgały spraw i uczuć najważniejszych: miłości, przemijania, żalu za utraconym czasem. Ta prostota to jakby taki znak wodny na kartkach wierszy Iwaszkiewicza. Był absolutnie odporny na wszelkie mody, pisał emocjami. Zapytany kiedyś, czy Panny z Wilka wyrażają swój czas, odpowiedział coś w rodzaju: „nie, wyrażają po prostu mnie”. Albo może odpowiedział „nie wiem”. Tak jak jego bohater Wiktor Ruben, który obserwując panny z Wilka przy cudownym rytuale śniadania, podrywa się i jedzie na grób najmłodszej z sióstr, Feli. Grób jest zarośnięty, Fela zmarła pod koniec I wojny światowej na grypę hiszpankę. Może to Felę Wiktor Ruben kochał najbardziej ze wszystkich sióstr? Teraz przypomina sobie, że kiedyś, idąc z Wilka na spacer, napotkał nad rzeką nagą, kąpiącą się Felę. 

Nie zasłoniła się przed nim żadnym wstydliwym gestem, tylko zapytała: „dlaczego nie p...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

POLECAMY

Przypisy