Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

8 kwietnia 2020

NR 4 (Kwiecień 2020)

Motoryka hollywoodzka

0 527

Gdyby nie lista dialogowa, nie wiedzielibyśmy, czy postać grana przez aktora cierpi, czy się cieszy. Nie każdy potrafi tak zagrać.

Są takie nazwiska, za którymi kryją się określone wartości. Dla przykładu wartości kryjące się za nazwiskiem Krystyna Janda są przeciwne do tych stojących za Cezarym Pazurą. Chciałem jednak wspomnieć o pewnej hollywoodzkiej gwieździe. Prawdopodobnie najgorszym aktorze spośród pierwszoligowych gwiazd. Za młodu jego nieruchoma twarz umieszczona via szyja na kudłatej klatce piersiowej mogła łudzić umiarem w korzystaniu z mimiki. Innymi słowy udana klatka piersiowa odwracała uwagę od górnej ekspresji. Bohater odgrywany przez niego wydawał się przeżywać dużo i okazywać mało, czyli świetne aktorstwo, zwłaszcza gdy akompaniowała mu Cher, również nieskłonna do aktorskich szarż. Lata mijały, młodość przeszła, później wiek średni, teraz nastał czas pre-dziadkowy, on zaś pozostał tak złym aktorem jak u początku kariery.

Niezwykła konsekwencja – ktoś powie. Wielu aktorów i wiele aktorek rozkwita w okolicach pięćdziesiątki. On nie. Talent mu nie wystrzelił, ale też się nie skurczył. Złośliwi twierdzą, że nie było z czego „skurczać”.

POLECAMY

Od zbyt wielu lat jego botoksowa twarz gwarantuje wysoki (ewentualnie przyzwoity) budżet i takiż poziom produkcji oraz stabilne lico: otwierają się usta, opuszczają powieki, innych przykrych niespodzianek nie ma.

Natomiast dialogi zawsze pamięta. W jednym z najnowszych filmów, które zaszczycił obecnością, w pewnej scenie – po dramatycznych przejściach – odegrać mu przyszło postać w głębokim szoku i sporej nieważkości psychicznej. Udało się jak zawsze, czyli świetnie. Aktor postanowił osunąć połowę twarzy, uzyskując wygląd osoby po udarze.

Aktora dotknął również syndrom Majdana. Ów polski piłkarz, swego czasu partner Dody, polskiej pieśniarki, utracił znaczną część owłosienia górnego, prawdopodobnie bez związku z Dodą, pieśniarką. I bez związku z futbolem. Następnie wskutek przeszczepów i zadbania, jak donosiły portale plotkarskie, odzyskał, co stracił, z nawiązką zwaną gęstym kucykiem. Kucyk, przypomnę, to jest to, za co się w pods...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy