Dziedziczenie choroby
Pomagający też czasem potrzebują pomocy. Bowiem wspierając w trudnych momentach osoby, które przeżyły traumę, również są narażeni na doświadczenie traumy, a konkretnie wtórnego stresu traumatycznego. Dlatego istotne jest, by niosąc pomoc innym, nie zapomnieć o sobie. Jak to zrobić? Dowiesz się z szóstego wydania czasopisma Charaktery. Przeczytasz także o związku natury, empatii i stanie naszego zdrowia. Wiele badań potwierdziło, że kontakt z naturą działa jak silny antydepresant, lekarstwo na choroby krążenia i terapia antystresowa. Zapraszamy do lektury!
JAK WYPOCZĄĆ NA URLOPIE?
Wygląda na to, że o wiele łatwiej jest nam pracować niż odpoczywać. Zwłaszcza że dzięki wynalazkom techniki, takim jak laptopy, tablety i smartfony, możemy pracować w różnych miejscach i w dowolnym czasie – w domu, w pociągu, a nawet na… wakacjach. Jednak coś za coś… Niezmiernie szybkie tempo życia, zmieniające się realia, piętrzące się obowiązki oraz narastający stres powodują, że naszym ciałom i umysłom coraz trudniej się rozluźnić i odpocząć. W efekcie rośnie liczba przypadków przewlekłego zmęczenia. Ma ono fatalne skutki dla zdrowia, może bowiem prowadzić do chorób neurologicznych, kardiologicznych i układu krążenia. Życie w ciągłym napięciu wywołuje też bóle głowy, kręgosłupa, problemy z przewodem pokarmowym. Niedobór odpoczynku niesie również skutki dla psychiki – pogarsza się koncentracja, spada kreatywność, zaczyna dokuczać bezsenność, pojawia się coraz więcej trudnych emocji, takich jak złość, irytacja, niecierpliwość, a nawet zaburzenia lękowe i depresja. Jak efektywnie wypoczywać?
POLIAMORIA, CZYLI NIEWIERNOŚĆ KONTROLOWANA
Wchodzenie w związki otwarte zaczyna być zjawiskiem powszednim i akceptowanym społecznie. Coraz częściej poliamorii doświadczają osoby młode, rozpoczynające doświadczenia seksualne, jednak można się spotkać z poliamorią również w relacjach z długim stażem małżeńskim. Co się za nią kryje i dlaczego decydujemy się na otwarcie związku?
Zawartość dostępna online
Małpa w kąpieli
Dziedziczenie choroby
Style życia
Remonciara
Zawłaszczona perspektywa
Szeherezady test na pedofilię
Poradnik pozytywnego myślenia na czas wyzwań
Kiedy życie jest polem bitwy
Na temat
Jak wypocząć na urlopie?
Trening psychologiczny
Jak pomaganie innym może wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne?
Lekcja zdrowej asertywności. Jak uczyć dziecko stawiania granic?
Jak poradzić sobie po rozstaniu? Poradnik samoopieki
Psychologia i życie
Utopione koszty
Trauma relacyjna i jej konsekwencje, czyli o relacjach, które oduczają nas bliskości
Zmagania z kryzysem
Psychologia i życie
Jak nie pogrążyć się w niemocy?
Być w MENSA, czyli czar inteligencji
Mózg w szponach gniewu
Nie jesteśmy bogami - o poczuciu winy rodziców dzieci z niepełnosprawnościami
Szczęście na miarę przekonań
Poliamoria, czyli niewierność kontrolowana
Na temat
Związek chroni, jeśli jest dobry. O tym, jak pandemia przetestowała nasze związki i życie intymne, z profesorem Zbigniewem Izdebskim rozmawia Dorota Krzemionka
Czułość dla świata. O tym, że jesteśmy częścią natury, z Joachimem Bauerem rozmawia Peter Spork
Przywództwo pełne współczucia. Dlaczego współczesny świat potrzebuje empatycznych liderów
Okiem reporterki
Kolanko
Galeria YES
Moc komunikatu