Moc komunikatu

Galeria YES

Biżuteria jako niewerbalny komunikat przekracza wszelkie granice – zarówno te geograficzne, jak i czasowe. Od wieków pod tym względem nic się nie zmieniło, szczególnie w najodleglejszych zakątkach świata.

Określa status społeczny, podkreśla tożsamość plemienną, silnie identyfikuje wyznawaną wiarę. Ma także magiczną moc, którą nadają jej właściciele – odgania złe demony, pozwala uniknąć chorób, sprzyja płodności i strzeże potomstwo. Tak wiele funkcji posiada biżuteria, że te dodatkowe walory – estetyczne – schodzą na dalszy plan.
Biżuteria etniczna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet. Wręcz przeciwnie – to wodzowie wiosek mogą mieć jej najwięcej. Przykładem niech będą bogato zdobione naszyjniki z muszli i ptasich piór noszone przez przedstawicieli papuaskiego plemienia Dani.
Elementy dekoracyjne noszą również dzieci, dla których często stanowią jedyne „ubranie”. Mowa tu o fartuszkach dzieci z plemienia Gleb (Etiopia), które dzięki swej magicznej mocy chronią przed złem.
Na szczególne okazje zarezerwowany jest m.in. perak, czyli ekwiwalent znanego nam welonu ślubnego. Im dłuższy i gęściej wysadzany kamieni...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę 20% TANIEJ

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy