Dołącz do czytelników
Brak wyników

Galeria YES

18 maja 2022

NR 6 (Czerwiec 2022)

Moc komunikatu

0 91

Biżuteria jako niewerbalny komunikat przekracza wszelkie granice – zarówno te geograficzne, jak i czasowe. Od wieków pod tym względem nic się nie zmieniło, szczególnie w najodleglejszych zakątkach świata.

Określa status społeczny, podkreśla tożsamość plemienną, silnie identyfikuje wyznawaną wiarę. Ma także magiczną moc, którą nadają jej właściciele – odgania złe demony, pozwala uniknąć chorób, sprzyja płodności i strzeże potomstwo. Tak wiele funkcji posiada biżuteria, że te dodatkowe walory – estetyczne – schodzą na dalszy plan.
Biżuteria etniczna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet. Wręcz przeciwnie – to wodzowie wiosek mogą mieć jej najwięcej. Przykładem niech będą bogato zdobione naszyjniki z muszli i ptasich piór noszone przez przedstawicieli papuaskiego plemienia Dani.
Elementy dekoracyjne noszą również dzieci, dla których często stanowią jedyne „ubranie”. Mowa tu o fartuszkach dzieci z plemienia Gleb (Etiopia), które dzięki swej magicznej mocy chronią przed złem.
Na szczególne okazje zarezerwowany jest m.in. perak, czyli ekwiwalent znanego nam welonu ślubnego. Im dłuższy i gęściej wysadzany kami...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy