Zdrowy związek to relacja oparta zarówno na bliskości, jak i na indywidualności partnerów. Potrafią oni funkcjonować jako para oraz jako dwie różne istoty. I ona, i on zachowują swoją unikatowość, przestrzeń na zainteresowania, mają miejsce na relacje ze znajomymi, życie zawodowe i rodzinne. Jednocześnie wzajemnie dostosowują się do siebie, między innymi poprzez budowanie wspólnych przestrzeni. Tak właśnie dzieje się w prawidłowej relacji, ale istnieją związki, w których jedna z połówek traci swoją tożsamość. Po czym poznać, że jesteśmy uzależnieni od drugiej osoby? Dlaczego partnerzy rezygnują z indywidualności na rzecz symbiozy? Czy istnieje zdrowa granica między „ja” i „ty” a „my”? Zapraszamy do lektury!
POMOC W DWIE STRONY
Wybuch wojny w Ukrainie uświadomił nam, jak niewielki mamy wpływ na rzeczywistość. Poszukujemy więc sposobów na choćby częściowe odzyskanie poczucia kontroli nad swoim życiem i dlatego tak masowo przyjmujemy Ukraińców pod swój dach. To pomaga nam uporać się z lękiem, a nawet odzyskać poczucie sensu w tej granicznie trudnej sytuacji.
STRES: SZANSA CZY ZAGROŻENIE
Zbyt silne reakcje stresowe w określonych sytuacjach świadczą o tym, że nasz układ nerwowy tak właśnie „nauczył się” na nie reagować – z różnych powodów, w tym biologicznych i sytuacyjnych. Może warto spróbować się z nim zaprzyjaźnić?