Autor: Maria Jarymowicz

Prof. dr hab.; jest psychologiem. Pracowała na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wykładała psychologię emocji i motywacji. Zajmuje się studiami nad pojęciem Ja i tożsamością, źródłami uprzedzeń i przesłankami otwartości na świat. Autorka wielu publikacji, w tym m.in. książek: Spostrzeganie własnej indywidualności; O faworyzowaniu Swoich względem Obcych i rzekomej nieuchronności zjawiska oraz Psychologiczne podstawy podmiotowości.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Akordy serca - Jakie zależności łączą nasze serce i rozum?

Serce ma swoje racje, których rozum nie zna – twierdził Blaise Pascal. A rozum kieruje się czasem racjami, które mogą zmienić rytm serca i wywołać nowe jego tony. Jak to możliwe?

Czytaj więcej

Pożytki z przemyśleń

Bez względu na to, nad czym się zastanawiamy, sam akt myślenia oddala nas od irracjonalności, impulsywnych ocen czy skrajnych opinii. W sferze namysłu panują inne zasady gry: poszukiwanie wiedzy, argumentów, wyważonych ocen. Co więcej, myślenie wpływa na przebieg procesów nieświadomego przetwarzania informacji. Okazuje się, że umysł refleksyjny potrafi „kontrolować” zachodzące poza świadomością i wolą utajone afekty.

Czytaj więcej

Utrwalacze nienawiści

Myśli i słowa ugruntowują nienawiść i wzmagają siłę, z jaką wyrażamy złe emocje. Gdy napięcie dochodzi do granic wytrzymałości, ulgę przynoszą już tylko agresywne czyny. Jak nie wpaść w pułapkę, w którą pcha mowa nienawiści?

Czytaj więcej

Na dobre, na złe

W każdym z nas tkwią zalążki dobra i zła. Rozważania sprzyjają opowiadaniu się za dobrem. A zdolność do przemyśleń i wyborów odmiennych od tego, co powszechne, może zapoczątkować przemianę świata.

Czytaj więcej

dOKŁADKA 26

Psychika kryje przed nami wiele tajemnic. Wiele istotnych treści i doświadczeń pozostaje gdzieś w zakamarkach, poza naszą świadomością. Dotyczy to nie tylko doświadczeń z okresu przedświadomego, czyli z fazy życia płodowego i niemowlęcej.

Czytaj więcej

Kopernikański przewrót w myśleniu o emocjach

Ludzie nie zawierają małżeństw ani nie rozwodzą się, nie dokonują zabójstw, nie poświęcają życia czy wolności po detalicznym namyśle, po rozważeniu wszystkich za i przeciw – twierdził Robert Zajonc, genialny uczony. Czymś jednak się kierują. Ale czym? Po wielokroć sami tego nie wiedzą, a to znak, że wyjaśnień szukać trzeba poza świadomością. Co tam znajdziemy?

Czytaj więcej

Wyjście z pułapki

Możemy zyskiwać coraz większą władzę nad tym, co w nas nieświadome i bezwolne. Jednak aby tak się stało, musimy sprostać nie lada wyzwaniom i pokonać liczne ograniczenia w sobie – ograniczenia, od których nikt nie jest wolny.

Czytaj więcej

Wola i zniewolenie

Łatwo o iluzję, że naszej wolności zagrażają przede wszystkim inni ludzie. Tak naprawdę wiele przeszkód w realizacji własnej woli tkwi w nas samych, w podnietach, którym nie potrafimy się oprzeć, w ograniczeniach umysłu i we własnym Ja, które wymusza na nas wiele zachowań. Jak uniknąć pęt, które sami sobie zakładamy?

Czytaj więcej