dOKŁADKA 26

Ja i mój rozwój Wstęp

Psychika kryje przed nami wiele tajemnic. Wiele istotnych treści i doświadczeń pozostaje gdzieś w zakamarkach, poza naszą świadomością. Dotyczy to nie tylko doświadczeń z okresu przedświadomego, czyli z fazy życia płodowego i niemowlęcej.

Psychika kryje przed nami wiele tajemnic. Wiele istotnych treści i doświadczeń pozostaje gdzieś w zakamarkach, poza naszą świadomością. Dotyczy to nie tylko doświadczeń z okresu przedświadomego, czyli z fazy życia płodowego i niemowlęcej. Nieświadome warstwy naszej psychiki wzbogacają się w każdej chwili przez całe życie. Wciąż bowiem dopływają do nas bodźce, rejestrujemy je, ale nie jesteśmy zdolni ogarnąć świadomie wszystkiego, co się z nami i wokół nas dzieje. Jak pisze Andrzej Wróbel, znany fizyk i biolog: „Ilość informacji docierających w ciągu sekundy na powierzchnie recepcyjne naszych zmysłów szacuje się na 100 miliardów bitów, podczas gdy w tej samej sekundzie jesteśmy w stanie uświadomić sobie nie więcej niż 100 bitów”.

Gromadzone nieświadomie przez całe życie i nigdy nieuświadomione informacje wpływają dyskretnie na nasze zachowanie, przekonania i postawy wobec świata, na nasze wybory i decyzje, na stosunek do siebie i cele, jakie sobie w życiu wyznacz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI