Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Wstęp

14 września 2016

dOKŁADKA 26

0 504

Psychika kryje przed nami wiele tajemnic. Wiele istotnych treści i doświadczeń pozostaje gdzieś w zakamarkach, poza naszą świadomością. Dotyczy to nie tylko doświadczeń z okresu przedświadomego, czyli z fazy życia płodowego i niemowlęcej.

Psychika kryje przed nami wiele tajemnic. Wiele istotnych treści i doświadczeń pozostaje gdzieś w zakamarkach, poza naszą świadomością. Dotyczy to nie tylko doświadczeń z okresu przedświadomego, czyli z fazy życia płodowego i niemowlęcej. Nieświadome warstwy naszej psychiki wzbogacają się w każdej chwili przez całe życie. Wciąż bowiem dopływają do nas bodźce, rejestrujemy je, ale nie jesteśmy zdolni ogarnąć świadomie wszystkiego, co się z nami i wokół nas dzieje. Jak pisze Andrzej Wróbel, znany fizyk i biolog: „Ilość informacji docierających w ciągu sekundy na powierzchnie recepcyjne naszych zmysłów szacuje się na 100 miliardów bitów, podczas gdy w tej samej sekundzie jesteśmy w stanie uświadomić sobie nie więcej niż 100 bitów”.

Gromadzone nieświadomie przez całe życie i nigdy nieuświadomione informacje wpływają dyskretnie na nasze zachowanie, przekonania i postawy wobec świata, na nasze wybory i decyzje, na stosunek do siebie i cele, jakie sobie w życiu wyznaczamy. Nie mamy nad tym żadnej władzy. Na przykład, nie uświadamiamy sobie, że ledwo widoczny grymas matki na czyjś widok staje się dla nas wskazówką. I wpływa na naszą własną – nieuświadomioną – postawę. Tak się rodzą utajone preferencje i uprzedzenia.

POLECAMY

To, co odbieramy świadomie, szybko znika z naszej świadomości. Po chwili już coś innego przyciąga naszą uwagę i zajmuje miejsce tego, co wcześniej było treścią naszych spostrzeżeń, myśli i przeżyć. Ale wcześniejsze informacje nie znikają z naszego umysłu! Pokaźna część tej wiedzy już nigdy więcej nie zostanie przywołana, powiększając zakres wiedzy utajonej. A jednak dzięki niej coraz lepiej orientujemy się w świecie, coraz mniej jesteśmy naiwni i zagubieni... albo tym bardziej zdezorientowani – jeśli nasze wcześniejsze spostrzeżenia były powierzchowne bądź nietrafne.

Na naszą nieświadomość składają się też następstwa tajemniczych sił, których odkrycie przypisuje się Zygmuntowi Freudowi. Chodzi o mec...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy