Terapia ogrodem – dobroczynne działanie darów natury

Otwarty dostęp Ja i mój rozwój

Bliskość z nieskażoną niczym przyrodą to w dzisiejszym świecie zaszczyt dla każdego człowieka. Przesiąknięci codziennymi sprawami i obowiązkami, zabiegani w zgiełku ulic, centrach handlowych i dużych korporacjach. Już sama myśl o bezpośrednim kontakcie z naturą przywołuje ciepłe emocje. Co takiego niezwykłego jest w relacji między jednostką a naturą, że ciało wewnętrznie aż krzyczy o takie spotkanie?

Terapia ogrodem to interakcja człowieka z organizmami żywymi, które oddychają, odżywiają się, rosną i rozwijają. To bliskie spotkanie, które zawsze kończy się z korzyścią dla odwiedzającego. Być gościem i częścią przyrody, to doświadczenie, które daje cenne plony zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

 HIPOTEZA BIOFILII – MIŁOŚĆ DO ŻYCIA I WSZYSTKIEGO, CO ŻYWE

,,Nigdy nie nasycimy się naturą’’ pisał poeta i filozof H.D. Thoreau. Czy postępująca urbanizacja i zmiany klimatyczne otworzyły nam oczy? Czy dopiero w XXI wieku ludzie odkryli ogromną potrzebę obcowania z naturą? Absolutnie nie! Na to, jak ważna w życiu istoty ludzkiej jest przyroda, zwracali uwagę już Egipcjanie w czasach starożytnych. Nie zmieniła się więc potrzeba bliskości z naturą, a nasze możliwości. Niestety najnowszy Raport Klimatyczny sporządzony przez IPCC (Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu) jest niepokojący, a dla niektórych badaczy wręcz dramatyczny. Jeden ze współprzewodniczących nad badaniami jasno podkreśla, że rola wpływu człowieka na system klimatyczny jest bezdyskusyjna. Podnoszący się poziom wód, globalne ocieplenie z osiąganiem krytycznych progów tolerancji dla rolnictwa i upraw, wzrost populacji świata, postępująca urbanizacja i eksploatacja obszarów leśnych to kropla w morzu zjawisk, których doświadczamy w XXI wieku.1     

Tymczasem badania przeprowadzone w popularnych instytucjach naukowych, różnych zakątkach świata i na różnych populacjach jasno wskazują na dobroczynny wpływ przyrody na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Gatunek ludzki czuje wrodzone przywiązanie do wszystkiego, co żywe. Wynika z tego, że kontakt i obcowanie z ludźmi nie wystarczą nam do szczęścia, bo obok tych istotnych relacji równie ważna jest przyroda. Mówi o tym hipoteza biofilii. Jest to zakodowana w genach, emocjonalna przynależność jednostki z innymi organizmami żywymi, a więc z drugim człowiekiem, roślinami i zwierzętami. Człowiek jest związany z przyrodą od zarania dziejów. Posiada naturalną, wrodzoną tendencję do nieustannego poszukiwania połączeń z naturą, jej bogactwem i innymi formami życia.
 


TERAPIA OGRODEM – NA CZYM POLEGA I JAKIE SĄ ZALETY JEJ STOSOWANIA

Ogrodoterapia, hortiterapia, roślinoterapia, terapia ogrodem i ogrodolecznictwo. To wyrażenia, określające metodę terapii, wykorzystującą przyrodę w pracy z pacjentami, będącymi na etapie rekonwalescencji po udarach, wypadkach czy też paraliżach. Wykonywanie prac ogrodowych związanych z pielęgnacją roślin oraz bezpośredni kontakt z naturą to również doskonała terapia wspomagająca (uzupełniająca) leczenie osób po traumach, uzależnionych, zaburzonych psychicznie i z niepełnosprawnością. Terapia ogrodem każdego roku zyskuje większe grono zwolenników również wśród osób zmagających się z nadmiarem sytuacji stresowych i obowiązków. Śmiało można powiedzieć, że roślinoterapia jest dla każdego, a jej dobroczynne właściwości mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie jednostki.

POLECAMY

ZALETY STOSOWANIA TERAPII OGRODEM

 • Ogólna poprawa samopoczucia, zwiększenie pewności siebie.
 • Podniesienie jakości życia.
 • Doskonałe źródło nowej energii i motywacji do działania.
 • Wsparcie w odzyskaniu zdrowia psychicznego, łagodzenie stanów depresyjnych i lękowych.
 • Nauka radzenia sobie z trudnymi emocjami, rozładowanie agresji.
 • Budowanie zdrowych nawyków i pozytywnej postawy, zmiana stylu życia.
 • Socjalizacja i zachęta do nawiązywania interakcji społecznych (wspólne ogrodnictwo).
 • Pobudzanie zmysłów i skupienie ich na otaczającej przyrodzie.
 • Wyciszenie się.
 • Minimalizowanie nagromadzonych lęków, niepokoju, stresu i napięć.
 • Poprawa koncentracji, pamięci i zdolności poznawczych.
 • Odkrywanie nowych pasji i zainteresowań lub utraconych umiejętności.
 • Poprawa kondycji fizycznej (wzmocnienie odporności, mięśni i sprawności manualnych, poprawa koordynacji wzrokowo – ruchowej). 
 • Poczucie sprawstwa i wpływu na stan przyrody.

Więcej na temat założeń terapii ogrodem, historii jej powstania i korzyści płynących z praktykowania ogrodoterapii dowiecie się z fenomenalnego kursu Uniqskills, w którym może wziąć udział każdy zainteresowany.  
 


Hortiterapia to nie tylko czynny udział w urządzaniu oraz pielęgnacji ogrodów i terenów zielonych. To również beztroski wypoczynek i wyciszenie na łonie natury. Terapia ogrodem budzi do życia wszystkie zmysły człowieka. Oferuje mu świeże tchnienie oraz energię do pokonywania słabości i życiowych przeszkód. Bycie pełnoprawnym, współodpowiedzialnym członkiem wspólnoty pielęgnującej ogród to bycie częścią natury, z którą każdy z nas czuje wewnętrzną więź.

Hortiterapia i ogrody terapeutyczne to zjawisko, które wciąż raczkuje na terenie naszego kraju. Coraz więcej przedszkoli, szkół, ośrodków szkolno–wychowawczych i domów opieki społecznej włącza zajęcia ogrodnicze do swoich programów. Terapia ogrodem może być praktykowana przez osoby w różnym wieku, które doświadczają obniżonego nastroju, stanów lękowych, długofalowego stresu i przemęczenia. Kontakt z naturą oraz pielęgnacja roślin to poprawa jakości funkcjonowania na każdym etapie życia człowieka.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI