SOS dla otyłości, czyli kogo ratują operacje bariatryczne

Psychologia i życie

Nie żyjemy w Kukanii, mitycznej krainie, gdzie można było bezkarnie się objadać. Nie mamy dwunastu dodatkowych żołądków. Jedzenie ponad miarę skutkuje z czasem otyłością. Jeśli staje się ona olbrzymia, a inne sposoby leczenia zawodzą, z pomocą przychodzi chirurgia bariatryczna. Kto może, a nawet powinien z niej skorzystać? Jakie mity się z nią wiążą?

Kukania to kraina obfitości i szczęśliwości, pieczonych gołąbków, obżarstwa i próżnowania. Opowieść o niej znana była w średniowieczu. Niektórzy twierdzą, że stanowiła projekcję ludzkich lęków przed wszechobecnym głodem i tęsknoty za obfitym światem. Już w Biblii znajdujemy przypowieść o Kannan, krainie mlekiem i miodem płynącej. W Kukanii drzewa uginają się od obfitości wędlin, ziemia rodzi ciasta i sery, w rzekach płynie miód, a ze studni wydobywa się wino. Ptactwo samo podchodzi do jedzących, gotowe do kosztowania. Po ulicach spacerują prosiaki z nożem w grzbiecie, oferując przechodniom kotlety. Jak na obrazie Petera Bruegela z 1567 r. płoty zbudowane są tu z kiełbasek, na krzewach rosną placki, jezioro jest pełne mleka. Z nieba zamiast deszczu pada słodka kasza manna. Wszędzie widać śpiących, sytych łakomczuchów. Nie ma głodu ani przykrych skutków nadmiernej konsumpcji. Wszyscy jedzą, wręcz obżerają się, i nikt nie czuje się z tego powodu winny. 

Jak leczyć otyłość

Tyle utopia, a jak to wygląda w rzeczywistości? Nadmiar kilogramów, który wynika z jedzenia ponad potrzeby organizmu, z czasem przerodzić się może w otyłość. Światowa Organizacja Zdrowia w 1998 r. uznała ją za przewlekły problem zdrowotny. Już ponad połowa populacji w krajach rozwiniętych zmaga się z nadmierną wagą ciała. Niektórzy mówią wręcz o epidemii otyłości. Co niepokojące, coraz częściej rozpoznaje się ją już u dzieci. A lata pandemii i związanego z nią lockdownu tylko problem pogłębiły. 

Jak poradzić sobie z nadmierną wagą ciała? Sposoby leczenia otyłości podzielić można na zachowawcze i operacyjne. Znane dobrze metody zachowawcze to: aktywność fizyczna, dieta oraz leki. Mniej znane są metody operacyjne, czyli chirurgia bariatryczna; w tym zabiegi restrykcyjne lub wyłączające. Te pierwsze, czyli założenie opaski na żołądek, ograniczają ilość pożywienia, którą można zjeść; gdy zmniejszona kieszeń żołądka się wypełni, dodatkowy pokarm powoduje wymioty. Te drugie, czyli ominięcie żołądkowo-jelitowe, poprzez wyłączenie pewnych odcinków przewodu pokarmowego zmniejszają wchłanianie pokarmu. 

Chirurgia bariatryczna to narzędzie bardzo pomocne w rozwiązywaniu problemu nadmiernej masy ciała. Dodatkowo redukuje powikłania związane z otyłością. By zwiększyć skuteczność i bezpieczeństwo leczenia, chorych obejmuje się opieką przed i po zabiegu. Kompleksowe i skoordynowane postępowanie terapeutyczne dostępne jest w przygotowanych do tego ośrodkach (patrz ramka 1). 

Dla kogo chirurgia bariatryczna

Po pierwsze dla osób z otyłością trzeciego stopnia, gdzie BMI (Body Mass Index – wskaźnik masy ciała, patrz ramka 2) wynosi powyżej 40 kg/m2. Ale nie tylko, również dla osób z otyłością drugiego stopnia, czyli BMI 35–40 kg/m2, jeżeli cierpią one przynajmniej na jedną współistniejącą z otyłością chorobę, np.: cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zespół bezdechu, choroby stawów wymagające leczenia operacyjnego, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, hiperlipidemię, bezpłodność żeńską (w tym związaną z zespołem policystyczny...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI