Jak to jest być dojrzewającym chłopcem?

Opracowanie na podstawie raportu „Dojrzewanie polskich chłopców”: Edyta Żmuda

Psychologia i życie

Silny trend mówiący o odwadze kobiet i promujący pracę nad rozwojem samoświadomości kobiet otworzył nas na wiedzę o ich trudnych doświadczeniach i wyzwaniach dnia codziennego. W ślad za tym wiemy też dużo o dojrzewaniu dziewczynek.

Równocześnie obserwujemy coraz poważniejszy kryzys męskości i rozmycie męskich wzorców. Krytykowane są modele tradycyjne, patriarchalne, jednocześnie nie mamy w tym momencie niczego w zamian. I idąc za tym, niewiele albo prawie nic nie wiemy o wyzwaniach dojrzewania chłopców. 
Temat trudności i wyzwań wokół dojrzewania polskich chłopców zdecydowała się zbadać Fundacja moonka, która zwróciła się do infuture.institute z prośbą o przeprowadzenie badania, którego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak dojrzewają polscy chłopcy, co jest dla nich w tym czasie szczególnie trudne, z jakimi stereotypami się mierzą. Efektem tej współpracy jest opracowany przez infuture.institute raport pt. „Dojrzewanie polskich chłopców”. Znajdują się w nim informacje na temat tego, jakie wyzwania mają chłopcy w okresie dojrzewania, skąd czerpią na ich temat wiedzę i do kogo zwracają się po pomoc. Istotnym elementem pytań ankietowych było rozpoznanie, co dojrzewający chłopcy rozumieją jako męskość. Badanie przeprowadzono na grupie celowej (n = 300) wśród chłopców i młodych mężczyzn w wieku 16–25 lat w Polsce. 

Co wynika z raportu?

Jakie są główne wyzwania okresu dojrzewania chłopców?

Dla ponad połowy (53%) największe wyzwanie stanowi nauka. Do najczęściej wskazywanych wyzwań należą także: życie uczuciowe (51%), zdrowie psychiczne (47%), relacje – zarówno koleżeńskie (41%), jak i z mamą czy tatą (35%). Na pytanie o autorytet chłopcy częściej wskazywali tatę, jednocześnie to do mamy (47%) częściej niż do ojca (34%) chłopcy zwracają się o pomoc w trudnych sytuacjach. 
Młodym mężczyznom brakuje świadomości tego, że trudne dla nich emocje czy zmienne nastroje są naturalne dla tego etapu rozwoju człowieka, jakim jest właśnie dojrzewanie. Brakuje im ponadto wiedzy, że tłumienie emocji może mieć negatywny wpływ na ich kondycję psychiczną. 
Polscy chłopcy czują się osamotnieni i są przekonani, że z wyzwaniami okresu dojrzewania muszą sobie radzić sami. Do specjalistów zwraca się tylko 9% chłopców. Szkoła jako źródło wiedzy o dojrzewaniu wciąż jeszcze porusza ten aspekt główn...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI