Poradnik na czas niepokoju, który pomaga

We współpracy z wybitnymi ekspertami polskiej psychologii, całkowicie pro bono, przygotowaliśmy dla Was poradnik w formie video, który pozwoli zatroszczyć się o swoje emocje i radzić sobie z lękiem, który dotknął nas wszystkich:

Poradnik na czas niepokoju
Jak radzić sobie z lękiem, gdy rzeczywistość boli?

Wyzwaniem, z którym obecnie mierzy się każdy z nas, jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Każdy człowiek potrzebuje zbudować nowe i adekwatne do sytuacji bezpieczne podstawy, które pomogą nam radzić sobie z lękiem, trwogą i wszystkimi trudnymi emocjami, których doświadczamy. Jak to zrobić? Od czego zacząć?

Naszą misją jest wesprzeć tych, którzy tego potrzebują. Przygotowany przez nas Poradnik jest całkowicie bezpłatny. Zdecydowaliśmy, aby nie pobierać za niego żadnych opłat, podobnie jak nasi Autorzy.

W tym trudnym, pełnym niepokoju czasie jednoczymy siły podejmując działania pomocowe:

 • Organizujemy zbiórkę solidarnościową wśród pracowników Forum Media Polska; pomoc rzeczowa – koce i komplety pościeli, zabawki, ubrania, żywność, materiały higieniczne, wózek, foteliki samochodowe i łóżeczko turystyczne zostały przekazane na rzecz znajomej ukraińskiej rodziny.
 • Uruchomiliśmy wsparcie finansowe dla rodzin naszych współpracowników z Ukrainy, którzy pozostają za wschodnią granicą.
 • Wspieramy pracowników i czytelników naszych czasopism, organizując webinary stanowiące realną pomoc psychologiczną.

Jeśli chcecie razem z nami wspomóc mieszkańców Ukrainy, możecie zrobić to, opłacając dostęp do poradnika w kwocie 10, 30, 50 lub 100 zł brutto. Równowartość 100% przychodów ze sprzedaży Poradnika przeznaczymy na zakup środków medycznych dla walczących o wolność Ukrainy.


Zawartość poradnika

VIDEO 1
Co znaczą nasze emocje?

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym dr Ewa Woydyłło – doktor psychologii oraz psychoterapeutka – w kilku słowach odpowiada na pytanie, co znaczą nasze emocje oraz co możemy zrobić, aby w sytuacji kryzysowej nie popaść w pułapkę negatywnych odczuć.

Dowiesz się:
 • co obecnie jest przyczyną strachu u ludzi,
 • w jakich sferach naszego życia się on objawia oraz jak wpływa na nasze zachowania, myśli i uczucia,
 • jakie praktyki mogą pomóc nam poradzić sobie ze strachem i lękiem.
dr Ewa Woydyłło
VIDEO 2
Jak okazać wsparcie i pomoc emocjonalną osobom uciekającym przed wojną?

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym psychiatra i psychoterapeutka, prof. SWPS Agnieszka Popiel podpowiada, jak znaleźć w sobie siłę i zasoby do radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz w jaki sposób ludzki organizm reaguje na trudne i traumatyczne wiadomości.

Dowiesz się:
 • w jaki sposób radzić sobie z lękiem, smutkiem, pobudzeniem, trudnościami z koncentracją uwagi, gniewem i ograniczonym przetwarzaniem informacji,
 • jak znaleźć w sobie siłę, aby wobec trudnej sytuacji i wojny w Ukrainie, zaktywizować się do pomocy osobom potrzebującym i poszkodowanym,
 • w jaki sposób okazać wsparcie emocjonalne, empatię oraz jak rozmawiać z osobami, które uciekły przed wojną, aby zdobyć ich zaufanie, zmniejszyć ich reakcje lękowe oraz odczuwany stres.
dr hab. Agnieszka Popiel
prof. Uniwersytetu SWPS
VIDEO 3
W jaki sposób radzić sobie z lękiem egzystencjalnym i nieść pomoc w obliczu wojny?

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym profesor psychologii Wiesław Łukaszewski poddaje refleksji, w jaki sposób wojna w Ukrainie wpłynęła na postrzeganie przez nas świata, poczucia bezpieczeństwa i śmierci. Dlaczego u tak wielu osób pojawił się lęk egzystencjalny i jak wpływa on na postrzeganie przez nas rzeczywistości?

Dowiesz się:
 • w jaki sposób lęk przed śmiercią wpływa na funkcjonowanie człowieka, jego myśli, emocje i zachowania,
 • dlaczego ludzie generalizują otaczającą ich rzeczywistość i jaki ma to związek z naszymi przemyśleniami i zachowaniami w obliczu wojny,
 • w jaki sposób okazać wsparcie tym, którzy uciekają przed wojną, aby zadbać również o swój dobrostan psychofizyczny.
prof. dr hab. Wiesław Łukaszewski
VIDEO 4
Jak nazywanie emocji pomaga oswoić się z trudną rzeczywistością?

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym dr Małgorzata Majewska – specjalistka od komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz językoznawczyni wyjaśnia, w jaki sposób język, forma naszego przekazu i sposób wypowiedzi z jednej strony może pomóc, a z drugiej zablokować to co trudne, przerazić i odciąć emocje.

Dowiesz się:
 • w jaki sposób pozostać uważnym i ostrożnym na przyswajane komunikaty na temat sytuacji na świecie,
 • jak nie poddać się interpretacji rzeczywistości przez inne osoby i pozostać obiektywnym,
 • w jaki sposób odczytywać odbierane przekazy, aby pozwolić sobie na odczuwanie różnych emocji, nie tylko tych negatywnych.
dr Małgorzata Majewska
VIDEO 5
W jaki sposób przeprowadzić autodiagnozę kryzysu psychicznego?

Interwentka kryzysowa oraz psychoterapeutka Maria Dekert prezentuje konkretne wskazówki i porady, w jaki sposób przeprowadzić autodiagnozę kryzysu psychicznego oraz jak dokonać autointerwencji kryzysowej w sytuacji obniżonego nastroju, długotrwałego lęku i stresu.

Dowiesz się:
 • w jaki sposób rozpoznać u siebie objawy kryzysu psychicznego,
 • jak filtrować przyswajane informacje,
 • jakie ćwiczenia mogą być pomocne podczas doświadczenia ataku paniki.
Maria Dekert
VIDEO 6
Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych z wykorzystaniem technik ACT?

Psycholożka oraz psychoterapeutka Ewa Kruchowska prezentuje technikę z obszaru Terapii Akceptacji i Zaangażowania, która pomaga zyskać elastyczność psychologiczną pozwalającą na realizację ważnych dla nas wartości w sytuacji, gdy dotychczasowe sposoby ich realizacji nie są możliwe. Jej zadaniem jest przekierowanie naszych zasobów i uwagi z walki z trudnymi emocjami na istotne dla nas wartości.

Dowiesz się:
 • jak wykonanie techniki może wpłynąć na Twój dobrostan psychofizyczny,
 • w jakich sytuacjach warto doświadczać tej techniki oraz w jaki sposób ją praktykować,
 • dlaczego warto podzielić się techniką ze swoimi bliskimi, którzy również doświadczają lęku, strachu czy niepokoju.
Ewa Kruchowska

Mamy nadzieję, że dostarczona wiedza pomoże Tobie i Twoim bliskim lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami i lękiem.

Będzie nam miło, jeśli docenisz naszą inicjatywę oraz zaangażowanie pro bono wybitnych Autorów i wspomożesz naszą inicjatywę.

Możesz skorzystać z Poradnika bezpłatnie lub opłacić dostęp do niego.

Równowartość 100% przychodów ze sprzedaży poradnika przeznaczymy na zakup środków medycznych dla walczących o wolność Ukrainy.
Dla tych z Was, którzy wybiorą płatną wersję poradnika przygotowaliśmy niespodziankę - elektroniczne wydanie czasopisma Charaktery.

Wybieram

Bezpłatny dostęp
do poradnika
Dostęp do poradnika
o równowartości:
Dostęp do poradnika
o równowartości:
Dostęp do poradnika
o równowartości:
Dostęp do poradnika
o równowartości:
Jeśli poszukujesz treści psychologicznych wpierających Cię w wielu obszarach życia – zapraszamy do dołączenia do naszego newslettera