Autor: Agnieszka Wilczyńska

Dr Agnieszka Wilczyńska jest psychologiem i pedagogiem, wykładowcą uniwersyteckim i dyrektorem Poradni Psychologicznej Partner. Jest współzałożycielką centrum aktywności dla młodzieży w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Bada psychologiczne aspekty poczucia przynależności i wykluczenia społecznego. W artykule przedstawiła m.in. wyniki badań prowadzonego w latach 2011–2015 projektu „Jak młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym radzi sobie ze stresem”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wzorzec wrażliwości na odrzucenie, czyli jak uruchamiane są zachowania obronne i autosabotażowe

Czym jest poczucie wykluczenia? Na czym polega cierpienie z powodu odrzucenia? Czy każdy jest podatny na wykluczenie w tym samym stopniu? Czy osoby z traumą wykluczenia zachowują się w sytuacjach społecznych inaczej niż osoby, które wykluczenia nie doświadczyły? W jakim stopniu ludzie zdają sobie sprawę, że nierozpoznane i nieuleczone odrzucenie w przeszłości jest przyczyną ich trudności w sytuacjach społecznych?

Czytaj więcej

Pokolenie iGEN – dorastanie ze smartfonem w plecaku

Dla obecnego pokolenia nastolatków sięganie po smartfon stało się niemalże automatyczne, bo od urodzenia pamię­tają ten sposób zdobywania informacji i nawiązywania kontaktów. Tej grupie łatwiej przychodzi nawiązywanie relacji poprzez naciskanie klawiatury niż wypowiadanie słów.

Czytaj więcej

Jak poczucie przynależności zabezpiecza nas przed wykluczeniem?

Nie każdy człowiek wykluczony społecznie czuje się wykluczony i nie każdy, kto ma poczucie wykluczenia, jest rzeczywiście wykluczany. Skąd się bierze poczucie wykluczenia i do czego może prowadzić? 

Czytaj więcej

Gniewni wykluczeni

Kim są młodzi wściekli, gotowi na wszystko? To często ci, którzy wielokrotnie bezskutecznie próbowali przyłączyć się do grupy i wciąż doznawali porażki. Desperacko próbują zaistnieć w grupie. Bywa, że strzelają do swoich kolegów.

Czytaj więcej