Jak pomaganie innym może wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne?

Trening psychologiczny

Pomagający też czasem potrzebują pomocy. Bowiem wspierając w trudnych momentach osoby, które przeżyły traumę, również są narażeni na doświadczenie traumy, a konkretnie wtórnego stresu traumatycznego. Dlatego istotne jest, by niosąc pomoc innym, nie zapomnieć o sobie.

Współczesny świat naraża nas na traumatyczne zdarzenia. Mogą to być naturalne katastrofy, wypadki, zagrażające życiu choroby lub obrażenia, akty przemocy czy działania wojenne. Takie doświadczenia wiążą się z ekstremalnym stresem, wywołują zmiany w psychice i zachowaniu. Często ludzie potrzebują w takich sytuacjach pomocy. Zderzamy się obecnie z ogromną traumą, jakiej doświadczają ludzie za naszą wschodnią granicą. Miliony uchodźców z Ukrainy szukają schronienia w naszym kraju. Naturalnym odruchem jest solidaryzowanie się z ludźmi cierpiącymi w wyniku wojny. Wielu z nas udziela pomocy Ukrainkom i Ukraińcom, którzy doświadczyli traumatycznych zdarzeń związanych z wojną. 
Wszyscy, którzy pomagają i wspierają w tych trudnych momentach osoby straumatyzowane, również są narażeni na doświadczenie traumy w pośredni sposób. Dla osób pomagających w trudnych sytuacjach jest to poznawcze i emocjonalne wyzwanie, które może prowadzić do wystąpienia wtórnej traumatyzacji rozumianej także jako wtórny stres traumatyczny (STS – secondary traumatic stress). 

Czym jest wtórny stres traumatyczny? 

Pojęcie wtórnego stresu traumatycznego spopularyzował Charles Figley, który określił go stresem związanym z pomaganiem innym osobom po traumie lub cierpiącym. Jest to zaburzenie wywołane przede wszystkim negatywnymi reakcjami osoby doświadczającej bezpośrednio stresu traumatycznego. 
Pojęcie początkowo zostało wprowadzone w odniesieniu do pielęgniarek, a następnie rozszerzone o terapeutów i innych przedstawicieli zajmujących się zdrowiem psychicznym. Najczęściej obserwujemy go u lekarzy, ratowników medycznych, personelu medycznego, członków zespołów interdyscyplinarnych, pracowników socjalnych, strażaków, prokuratorów, policjantów, psychologów, terapeutów czy też lekarzy weterynarii. Problem dotyczy więc szerokiego grona profesjonalistów, ale może także dotknąć każdej osoby, która pomaga ofiarom traumy lub osobom cierpiącym. Dzisiaj mogą to być także wolontariusze towarzyszący uchodźcom z Ukrainy. Osoby te również są bardzo narażone na wtórny stres traumatyczny. 
Wielogodzinne kontakty z ofiarami traumy czy słuchanie opowiadań o zdarzeniach traumatycznych wywołuje duży stres, który może być przyczyną STS. Osoby pomagające nie są bezpośrednio narażone na traumatyzujące zdarzenie, ale często odczuwają skutki psychologicznego obciążenia na podobieństwo ofiar. Zaczynamy patrzeć na świat oczami ofiary traumy, odczuwać podobne emocje, a także przejawiać czasami podobne zachowania.

Jak rozpoznać u siebie objawy wt

...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI