Szeherezady test na pedofilię

Style życia

Historia Kamar az-Zamana jest długa i opowiadanie jej zajęło Szeherezadzie kilka nocy. W dziewięćset sześćdziesiątej szóstej mówiła o tym, jak ojciec czternastoletniego Kamara sprawdzał pobożnego derwisza, którego podejrzewał, jak się okazało niesłusznie, o seksualne pożądanie pięknego dziecka. Uroda dzieci, a miał jeszcze córeczkę, napawała go lękiem. Dlatego trzymał je w ukryciu. Z pomocą żony dbał o ich edukację. Nikogo, prócz rodziców, nie widywały. Debiut Kamara na bagdadzkim bazarze, gdzie ojciec miał sklep, wywołał powszechną admirację jego urody. A wspomniany derwisz, wpatrzony w dziecko, wprosił się do kupca w gościnę. Konflikt między potrzebą przestrzegania prawa gościnności a obawą, że syn zostanie wykorzystany seksualnie przez pobożnego gościa, rozwiązał ojciec w zaskakujący sposób. Wystawił derwisza na próbę. Ulokował gościa w pokoju z synem. Polecił mu spełniać wszystkie życzenia derwisza i zapewnił go, że będzie z ukrycia obserwował rozwój zdarzeń. Jeśli derwisz zachowa się niecnie, ojciec nadejdzie z odsieczą i, dosłownie, utnie mu głowę. Szeherezada szczegółowo opisała, jak chłopię nagabywało derwisza. I jak derwisz szukał ucieczki w modlitwie. Sporą część nocy ojciec dochodził pewności, że derwisz przebrnął przez próbę jako człowiek cnotliwy.
Baśń mówi o szczególnym przykładzie nadopiekuńczości. Lęk rodzica może powodować przewlekłe ograniczanie zaspokajania ważnych potrzeb dziecka. W tej opowieści ojciec uniemożliwił dzieciom kontakty z rówieśnikami i z dorosłymi spoza najbliższej rodziny. Drastycznie ograniczył społeczne pobudzanie rozwoju. Nieoczekiwane wystawienie dziecka na ryzyko uwiedzenia, w warunkach wątpliwego zapewnienia mu bezpieczeństwa przez podglądanie, skłania do refleksji nad nieświadomymi motywami działania ojca. 
Z pomocą przychodzi teoria nieświadomych delegacji rodzinnych Helma Stierlina. Według niej zachowania dziecka mogą wynik...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę 20% TANIEJ

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy