Autor: Krystyna Skarżyńska

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak odnaleźć się w wolności

Chcemy być wolni, cenimy autonomię, a jednak jesteśmy w stanie z niej zrezygnować. Co tak naprawdę się za tym kryje i jak rozumiemy naszą potrzebę wolności?

Czytaj więcej

Szczęście na miarę przekonań

Wierzymy, że wielka miłość, atrakcyjna praca albo duże pieniądze uczynią nas szczęśliwymi. Nie zawsze i nie na długo. Tak naprawdę liczą się nie fakty, lecz nasze przekonania i związane z nimi zachowania. A wśród nich wiara w człowieka. To ona sprawia, że ufamy ludziom, czujemy się z nimi związani i szczęśliwsi.

Czytaj więcej

Wolność upragniona i niechciana

„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem” – śpiewają Chłopcy z Placu Broni. A jednak, jak dowodzą badania, oddajemy ją czasem w czyjeś ręce. W czyje i dlaczego?

Czytaj więcej

Szczęście na miarę przekonań

Wierzymy, że wielka miłość, atrakcyjna praca albo duże pieniądze uczynią nas szczęśliwymi. Nic podobnego. Tak naprawdę liczą się nie fakty, lecz nasze przekonania. A wśród nich wiara w człowieka. To ona sprawia, że ufamy ludziom, czujemy się z nimi związani i szczęśliwsi.

Czytaj więcej

Obojętni, bo skrzywdzeni

Nasi rodacy często poznawali los tułacza. Uciekali przed wojną i prześladowaniami, emigrowali z nadzieją na lepsze życie. Dlaczego więc tak mało w nas zrozumienia dla sytuacji uchodźców? Skąd ta obojętność na cudze cierpienia?

Czytaj więcej

Inaczej niż w raju

Przekonanie, że świat jest daleki od raju, rodzi czasem wiarę, że można zbudować lepsze, wręcz idealne społeczeństwo. Realizacja tych utopijnych wizji nie przynosi jednak światu dobra, przeciwnie: często staje się źródłem zła na masową skalę.

Czytaj więcej

Szczęście online

Kontakty przez Internet mogą być szczególnie ważne dla osób, które w rzeczywistym świecie mają nie najlepsze relacje z ludźmi.

Czytaj więcej

Miłość z szeroko otwartymi oczami, czyli jak kochamy Polskę

Z miłością do własnego kraju jest podobnie jak z miłością do drugiego człowieka: każdy kocha jak potrafi, a jeżeli nie potrafi - jest nieszczęśliwy. O naszym stosunku do Polski i naszej narodowej tożsamości napisano w ostatnich miesiącach wiele - ma to związek z procesem integracji z Unią Europejską.

Czytaj więcej

Mniej egocentryzmu, więcej rozumienia

Jakość naszego życia w dużej mierze zależy od tego, czy są wokół nas ludzie, którzy nas rozumieją.

Czytaj więcej

BRUKSELA SIĘ GNIEWA, PARYŻ POUCZA

Każde oczekiwanie zmiany wzbudza pewne nadzieje, ale i rozmaite lęki. Im bliższy jest moment integracji z Unią Europejską, tym bilans emocji z nią związanych wydaje się bardziej negatywny. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej

TELEWIZYJNY ŚWIAT REALNY

Kilkuletnie dziecko wierzy, że gdyby telewizor obrócić „do góry nogami”, wylałaby się woda ze szklanki, którą właśnie ogląda na ekranie. Dorośli śmieją się z naiwności dziecka, przekonani, że oni sami nie mylą mediów z rzeczywistością. Do czujności przed telewizorem zachęca KRYSTYNA SKARŻYŃSKA.

Czytaj więcej

PRZYJAŹŃ TO ROBIENIE SOBIE NAWZAJEM DOBRYCH RZECZY

Między przyjaciółmi onflikty i spory są częstsze niż między zwykłymi znajomymi. Drobna różnica zdań urasta do rozmiarów przepaści. Dzieje się tak, ponieważ w przyjaźni szukamy potwierdzenia naszych sądów, wartości czy postaw.

Czytaj więcej