Cukrzyca jest też w głowie
W październikowym wydaniu czasopisma “Charaktery” polecamy lekturę działu “Psychologia i życie”, w którym przeczytasz niezwykle ciekawą rozmowę na temat powrotu do równowagi po traumie. Dowiedz się, jak ponownie zacząć odczuwać radość! W tym dziale znajdziesz również artykuł “Cukrzyca jest też w głowie”, w którym piszemy o tym, że przebieg cukrzycy u każdego człowieka wygląda inaczej. Zależy to od jego cech osobowości, temperamentu, czyli właściwości układu nerwowego czy zbudowanego w trakcie życia z chorobą systemu przekonań i poziomu wsparcia społecznego. Koniecznie przeczytaj też artykuł “Portret nieznanego sprawcy - fakty i mity”. Poruszamy w nim temat profilowania sprawców przestępstw, który jest niezwykle intrygującym i fascynującym tematem. Zapraszamy do lektury!
GDY DZIECKO MA PROBLEM Z KONCENTRACJĄ UWAGI
Obecnie coraz więcej dzieci ma trudność ze skupieniem się na zadaniach, zwracaniem uwagi na polecenia i doprowadzeniem danej aktywności do końca. Czasem te wszystkie problemy przypisuje się błędnie nadpobudliwości ruchowej z deficytami uwagi, czyli ADHD. Jednak coraz częściej diagnozuje się tylko ADD, czyli zaburzenia koncentracji uwagi. Jak rozpoznać, że dziecko ma zaburzenia koncentracji uwagi oraz jakie działania można podjąć, by mu pomóc?
KORONASOMNIA
W dobie pandemii przyszło nam zmierzyć się z licznymi zmianami w naszym życiu, trudnymi doświadczeniami czy problemami zdrowotnymi. Znacznie więcej osób zaczęło również skarżyć się na trudności ze snem. Jaki jest dokładny związek między zaburzeniami snu a pandemią? Co kryje się pod terminem koronasomnia? Jakie są możliwości poprawy snu w czasach stanowiących dla niego wyzwanie?
RODZICIELSTWO BEZ DŁUGU WDZIĘCZNOŚCI
Magiczna chwila, gdy dziecko przychodzi na świat, sprawia, że często potrzeby małego człowieka stają się najważniejsze. Rodzice definiują siebie przez pryzmat bycia mamą lub tatą. Uznają szczęście dziecka za swoją odpowiedzialność i często starają się mieć je pod kontrolą, niezależnie od tego, ile lat minęło od chwili narodzin potomka. W konsekwencji mogą uzależniać dziecko od siebie i sprawiać, że wciąż czuje, że ma wobec nich dług wdzięczności, którego nie jest w stanie spłacić.
Zawartość dostępna online
Psychologia i życie
Cukrzyca jest też w głowie
Koronasomnia, czyli o zaburzeniach snu w czasach pandemii
Trening psychologiczny
Jak zadbać o odporność na jesień?
Randka z mapą marzeń
Joga śmiechu - między terapią, gimnastyką i rozrywką
Style życia
Okruchy szkła
PIGUŁKI
Małpa w kąpieli
996
Poradnik pozytywnego myślenia na czas wyzwań
Czuję, że na Ciebie nie zasługuję…
Co wspólnego mają gra wstępna i wieszanie prania?
Biblioteka jako epidemia
O tym, że (prawdopodobnie) nie wszystko ma sens
Psychologia i życie
Muzyka, która leczy
Czy można przedawkować szczęście, czyli neurobiologia rozkoszy
Portret nieznanego sprawcy - fakty i mity
Gdy dziecko ma problem z koncentracją uwagi
Stres czy depresja?
Powrót do równowagi po traumie
Na temat
Rodzicielstwo bez długu wdzięczności
Jak się nie zamartwiać?
Radosne neurony
Moc radości. Iskra bogów
Okiem reporterki
Kwestia żółtego sera