Randka z mapą marzeń

Co może nam dać i jak ją stworzyć?

Trening psychologiczny

Czego pragnie nasze serce? O czym marzymy? Czy znamy odpowiedzi na te pytania? A może tak bardzo skupiamy się w życiu na pogoni za kolejnymi celami – tylko praca, dom, obowiązki, że zgubiliśmy gdzieś po drodze… siebie. Na szczęście jest bardzo prosty i przyjemny sposób, by odkryć własne marzenia. Tym sposobem jest mapa marzeń.

Większość z nas wie, czego w życiu nie chce. Nie chcemy chorób, bólu, cierpienia, lęku. Nie chcemy biedy, marnej pracy, przytłoczenia, wyczerpania. Nie chcemy związku bez akceptacji i szacunku. Nie chcemy powierzchownych relacji, zawiści, obojętności. Nie chcemy stresów, bieganiny, kłótni, nieporozumień.

To czego zatem chcemy? Tak rzadko zadajemy sobie to pytanie. Może czasem pojawi się jakaś odpowiedź, np.: szczęście, spokój, sukces, spełnienie. Te hasła są jednak ogólne i zawierają w sobie wiele zmiennych. 

Gdy nie wiemy, dokąd chcemy dotrzeć, to jak możemy się tam znaleźć? Jak mamy osiągnąć szczęście czy spełnienie, jeżeli wcześniej nie określimy jasno, czym dla nas ono jest? Wyobraź sobie, że zbliża się Twój urlop. Chcesz odpocząć. Hasło „odpoczynek” to szerokie pojęcie. Dla jednej osoby to będzie aktywny tydzień wędrówki po górach, dla innej – błogie lenistwo na leżaku przy szumie morza. Ktoś wybierze noclegi pod gołym niebem, w naturze, śpiąc w namiocie, a ktoś inny luksusowy hotel z zabiegami SPA.

POLECAMY

Które z tych wyborów są lepsze? Te, które są w zgodzie z nami i naszymi pragnieniami. Które sprawią, że naprawdę wypoczniemy i naładujemy baterie. Które sprawią, że razem z nami ucieszy się nasze serce i dusza.

Dlaczego warto marzyć?

Wielu z nas porzuciło marzenia. Niektórzy uważają, że są one dla naiwnych. A niektórzy w ogóle zapomnieli o marzeniach, skupiając się na spełnianiu oczekiwań. Jeszcze inni uważają, że za późno już na marzenia, że ich czas minął, że marzenia są dla młodych i zdrowych.

Czym w ogóle są marzenia? Zamiast skupiać się na definicji, zachęcam, żeby wziąć notatnik/dziennik i odpowiedzieć sobie samodzielnie na to pytanie. Pozwólmy sobie na swobodny przepływ myśli. Weźmy kilka głębokich, spokojnych oddechów i po prostu napiszmy odpowiedzi na pytania: Czym są dla nas marzenia? Dlaczego warto marzyć? Spójrzmy na swoje odpowiedzi. Jakie nasuwają się nam wnioski?

Okazuje się, że gdy pozwalamy sobie na marzenia, nasze życie nabiera pięknych barw i emocji. Na samą myśl o marzeniach robi się błogo, ciepło na sercu. I nie muszą to być od razu ogromne przedsięwzięcia, jak dom na Wyspach Kanaryjskich czy podróż dookoła świata (choć to też!). To mogą być całkiem przyziemne rzeczy, choćby takie jak taniec w deszczu, ciekawa książka przeczytana w hamaku czy upragniony kolor ścian. Wszystkie marzenia są tak samo ważne. I te duże, i te małe. Są jak paliwo dla naszej duszy. Są pragnieniem naszego serca. Są smakiem, jaki może mieć nasze życie. Od nas zależy, jakiego aromatu tam dodamy.

Już samo mówienie o marzeniach, przypominanie ich sobie potrafi zmienić nasze samopoczucie na lepsze, dać wiarę i nadzieję na upragnione zmiany. Co by było, gdyby tak zacząć je spełniać?

Skąd wiedzieć, czego pragniemy?

Żeby zacząć spełniać marzenia, trzeba najpierw je poznać. Doskonałym i bardzo przyjemnym sposobem, by wydobyć na powierzchnię swoje marzenia, jest zrobienie mapy marzeń. Ta metoda pozwala odkryć nasze prawdziwe pragnienia, tęsknoty, pasje i radości. W końcu dostaniemy odpowiedzi i konkretne wskazówki, czego możemy robić więcej w życiu, do czego dążyć, aby poczuć, że żyjemy własnym,...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI