Autor: Szczepan Grzybowski

Dr; Jest psychologiem, pracuje w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się mózgowymi korelatami przetwarzania słów związanych
z afektem.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Nienasycony mózg

Ciekawość motywowała nas do odkrywania nowych rzeczy i penetrowania nowych środowisk, a te stawały się stymulacją dla mózgu, który rozrastał się i zagęszczał swoje sieci, co z kolei pozwalało odkrywać nowe rzeczy i podbijać nowe środowiska…

Czytaj więcej

Radosne neurony

Radość nie jest prostą przyjemnością. A sama przyjemność jako doświadczenie ma mniej wspólnego z układem nagrody, niż nam się wydawało. 

Czytaj więcej

Zaprojektowane dragi

Dopalacze mogą wydawać się bezpieczniejsze niż „tradycyjne” narkotyki. To jednak złudzenie. W rzeczywistości są jeszcze bardziej szkodliwe.

Czytaj więcej

Rap, Mozart i mózg

Badania pokazują, że każdy rodzaj muzyki – nie tylko muzyka klasyczna – może pozytywnie stymulować pracę mózgu. Warunek jest jeden: słuchaj tych zespołów, które lubisz, nie zmuszaj się do słuchania znienawidzonej muzyki.

Czytaj więcej

Kiedy mózg nienawidzi

Przez lata poszukiwano w mózgu ośrodka nienawiści – w nadziei, że uda się to destrukcyjne uczucie kontrolować. I znaleziono wiele obszarów, które biorą udział w narodzinach nienawiści... i miłości zarazem.

Czytaj więcej

W mózgu gra

Na rynku pojawia się coraz więcej gier komputerowych i aplikacji mobilnych, które – jak przekonują producenci – usprawniają pracę mózgu. Czy rzeczywiście wpływają zbawiennie na naszą pamięć, uwagę, koncentrację?

Czytaj więcej

Woskowe obwody

Pamięć przypomina woskowe tabliczki, na których starożytni zapisywali informacje. Potrafi wiernie utrwalić zapis wydarzenia, z drugiej strony jest na tyle plastyczna, że może utracić pierwotną wyrazistość odciśniętych w niej informacji.

Czytaj więcej

Nie wszystko naraz

Zwykle robimy kilka rzeczy naraz. Prowadzimy samochód, rozmawiając przez telefon. Podczas negocjacji z klientem odbieramy maile i serfujemy w sieci. Wydaje się, że nasz mózg kocha takie podniety. Okazuje się jednak, że płaci za to wysoką cenę.

Czytaj więcej

Mózg na urlopie

Nasz mózg pracuje bez przerwy. Dlatego tak ważne są chwile wytchnienia, które możemy mu zapewnić. Relaks nie tylko poprawia sprawność i wydajność mózgu, ale wpływa także na nasze dobre samopoczucie.

Czytaj więcej

Jak się jak się jąka mózg

Gdybyśmy zajrzeli do mózgu jąkającej się osoby, to zobaczylibyśmy niezły rozgardiasz: rozleniwiona lewa półkula nie wykonuje dostatecznie dobrze swoich zadań, prawa zabiera się za zbyt wiele rzeczy naraz, a móżdżek panikuje.

Czytaj więcej

Błyskawiczny mózg

Sprzedać czy kupić? Pożyczyć, schować, pojechać, uciec, wrócić, zostawić, puścić, rzucić, zawiązać, zjeść, wypić, ukochać? Tyle pytań, każde wymaga błyskawicznej decyzji. Jak radzi sobie z tym mózg?

Czytaj więcej

Mózg kocha obce

Ta niesamowita zdolność dostępna jest tylko człowiekowi. Mózg ludzki żyje dzięki niej i dla niej. O czym mowa? O mowie właśnie! Mózg uwielbia mówić, kreatywnie używać języka i poznawać języki obce.

Czytaj więcej