Błyskawiczny mózg

Ja i mój rozwój Praktycznie

Sprzedać czy kupić? Pożyczyć, schować, pojechać, uciec, wrócić, zostawić, puścić, rzucić, zawiązać, zjeść, wypić, ukochać? Tyle pytań, każde wymaga błyskawicznej decyzji. Jak radzi sobie z tym mózg?

Potrzebujesz informacji dotyczących poprawy pracy mózgu? Nasz artykuł: "Jak zwiększać wydajność naszego mózgu - fakty i mity" jest do Twojej dyspozycji!

W każdej sekundzie życia na coś się decydujemy, rozważamy za i przeciw, kalkulujemy, przewidujemy, inicjujemy działania. Nasz mózg doskonale radzi sobie z każdym decyzyjnym wyzwaniem. Niekiedy potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji i wtedy „mamy zgryz”, niekiedy działa to z pominięciem naszej świadomości. Pewnie, mózgowi zdarzają się też błędy, ale biorąc pod uwagę ilość procesów decyzyjnych, które wykonuje w każdej minucie, jest niewiarygodnie skuteczny.
Jak mu się to udaje? A raczej: jak nam się to udaje?

Najpierw kora
Większością procesów decyzyjnych zarządza kora płatów czołowych. W toku ewolucji rozrosła się ona do zdumiewających rozmiarów – między innymi po to, by sprostać wymogom i komplikacjom życia w coraz lepiej zorganizowanych społecznościach. Coraz więcej decyzji wymagało rozważenia (co do ich konsekwencji, niekiedy bardzo oddalonych w czasie), przybywało działań do przemyślenia, planów awaryjnych do przygotowania, postanowień do zakomunikowania...

Nie wszystkie decyzje wymagają zaangażowania pełnej świadomości i zaawansowanych zdolności umysłowych, warunkowanych pracą szarych komórek płata czołowego. Za najprostszymi, najbardziej zautomatyzowanymi reakcjami także stoją decyzje – są dla mózgu tak oczywiste, że nie zadaje on sobie trudu poinformowania o nich kory. Tym samym nie mamy pełni świadomości (albo jesteśmy zupełnie nieświadomi), że właśnie podjęliśmy decyzję. Dopiero kiedy podniesiemy do ust szklankę pełną pysznego soku, zdajemy sobie w pełni sprawę, jak bardzo byliśmy spragnieni. Wypada wtedy podziękować mózgowi – a dokładnie jego niższym partiom – za pyszną decyzję.

U podstaw...
Głęboko pod korą płatów czołowych przycupnęły skupiska ciał komórek nerwowych, zwane jądrami podstawy (o tak fantazyjnych nazwach, jak: skorupa, jądro ogoniaste czy gałka blada). Tworzą one podsystem decyzyjny naszego mózgu i odpowiadają – mówiąc najkrócej – za przechowywanie wzorców reagowania i nawyków ruchowych. Jako że część tego podsystemu współtworzy układ nagrody, korzystne dla nas decyzje i reakcje zaowocują odczuciem przyjemności oraz większym prawdopodobieństwem ponownego ich wykorzystania w przyszłości.

Wystarczy, że wyobrazimy sobie pożądane efekty, przewidzimy skutki naszych wyborów i reakcji, a jądra podstawy przygotowują się, by bezbłędnie zrealizować dany program działania. Wyobraźmy sobie młodzieńca, który siedzi w kinie z ukochaną. Seans kończy się, z wolna zapalają się światła, gdy przez głowę chłopaka przemyka szalony pomysł: „Pochyl się i pocałuj”. Zastanawia się tylko przez chwilę, po czym troszkę gwałtownie i niezdarnie całuje ukochaną... Ona uśmiecha się...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI