W grudniowym wydaniu czasopisma Charaktery czeka na Ciebie niezwykle ciekawa rozmowa Lindsay C. Gibson, psychologiem klinicznym, na temat emocjonalnego uwolnienia się od niedojrzałych rodziców. Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców wciąż czują się niewystarczająco dobre. Ciągle starają się – bardziej i bardziej – aby zadowolić innych. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wciąż czują się winne i przedkładają potrzeby innych nad własne? Poruszamy też temat starania się o dziecko. Czasami poczęcie dziecka okazuje się dla partnerów zaskakująco trudną próbą dla ich związku. Na co warto być gotowym i jak wspierać się wzajemnie w tej emocjonalnej przeprawie? W tym wydaniu przeczytasz również, jak przygotować się do trudnej rozmowy z bliską osobą, jak rozstać się bez wstydu i poczucia winy oraz jak nie straszyć dziecka strachem. Piszemy również o stanie, który uwielbiamy, czyli zakochanie, który psychologowie porównują do szaleństwa. Podkreślają czasową utratę zdolności racjonalnego myślenia czy zaburzenia reakcji fizjologicznych. Jak to jest z tym zakochaniem? Czy lepiej zakochiwać się nagle, spontanicznie, czy powoli i zaczynać przyjaźnią? Zapraszamy do lektury!
MILCZENIE W ZWIĄZKU
Czasami milczenie pomaga. Pozwala zebrać myśli, zyskać czas. Bywa schronieniem, gdy nie jesteśmy gotowi na rozmowę. Czasem jednak jest murem, którym oddzielamy się od drugiej osoby. Albo sposobem, by ją ukarać. Co mówimy komuś, milcząc? Co ukrywamy za milczeniem? Kiedy milczenie zbliża, a kiedy rani obie strony?
JEDZENIE POD CIAGŁĄ KONTROLĄ
Niby nie czuję głodu, ale wciąż myślę o jedzeniu. Odchudzam się, nie jem słodyczy, ale kiedy się skuszę, mam ogromne wyrzuty sumienia. Konsekwencją restrykcji żywieniowych często są te i podobne myśli. Zamykają nas one w pułapce ciągłego myślenia o liczeniu kalorii, wikłają w wyrzuty sumienia. W konsekwencji jesteśmy zmęczeni i tracimy na poczuciu własnej wartości. Jak przerwać błędne koło emocji?
MŁODZI CYFROWI
Korzystanie z mediów społecznościowych wynika z naturalnej potrzeby człowieka do bycia wśród innych ludzi. Jest to wyraźnie widoczne wśród dzieci i nastolatków, którzy nie znają świata bez social mediów. Co jako rodzice możemy zrobić, by nasze dziecko miało z nimi zdrową i bezpieczną relację?