Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie , Otwarty dostęp

10 grudnia 2020

NR 10 (Grudzień 2020)

Intymność w służbie starań o dziecko

0 662

Czasami poczęcie dziecka okazuje się dla partnerów zaskakująco trudną próbą dla ich związku. Szczególnie, kiedy starania się o dziecko odbywają się pod ścisłą kontrolą lekarza i wiążą się z pokonywaniem trudności natury medycznej. Na co warto być gotowym i jak wspierać się wzajemnie w tej emocjonalnej przeprawie?

Niepłodność uznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną. Niestety w części przypadków badania medyczne nie są w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Zdarza się też, że osoby, które zostały zdiagnozowane jako bezpłodne, w końcu mają dzieci, choć nie korzystały z żadnego leczenia. Dr med. Christiane Northrup, lekarz ginekolog, autorka bestsellerowych książek, m.in. Ciało kobiety, mądrość kobiety, zwraca uwagę na sytuację psychiczną osób borykających się z tym problemem. Według Northrup kobiety, u których rozpoznaje się problemy z płodnością, są dwukrotnie bardziej narażone na depresję. Odczuwalne jest to szczególnie mocno po około dwóch latach od rozpoczęcia prób zajścia w ciążę. Płodność kojarzy się nam z potencjałem, formą kobiecej siły i męskiej mocy. Nie wszyscy chcemy mieć dzieci, ale chcielibyśmy mieć poczucie, że jesteśmy zdolni mieć dziecko, jeśli tego zapragniemy. Kojarzy się z młodością, twórczością, zdrowiem, nieograniczonym potencjałem. Jej brak odczuwany jest jako bezsilność, starość, niemoc. Uderza w poczucie wartości oraz poczucie naszej męskości i kobiecości.

Nieustanny egzamin

Jak wyglądają lata starań o dziecko? Przede wszystkim naznaczone są bardzo wysokim, może graniczącym z pewnością, ryzykiem wpadnięcia w pułapkę zadaniowości w seksie. Niektóre pary mówią nawet, że są „w procesie” starania się o dziecko. Jak w procesie rekrutacyjnym czy w procesie starania się o awans. Każde z partnerów może przeżywać wtedy własne trudności seksualne. 
Zacznijmy od próby wyobrażenia sobie, co wtedy się dzieje z mężczyzną? Wyobraźmy sobie, że prosto z pracy lub w przerwie pędzi do domu, by odbyć stosunek z partnerką o określonej godzinie. Tak, w pewnych sytuacjach to mogłoby być bardzo ekscytujące. Wielu moich klientów i klientek marzy, żeby dostać wiadomość od partnerki lub partnera o treści: „Rzuć wszystko i wracaj do domu, chce się z Tobą kochać!”. Bywa, że czekają na taką wiadomość całe lata. Ale w tym wypadku kobieta wcale niekoniecznie płonie z pożądania, po prostu teraz jest najkorzystniejszy moment, by doprowadzić do zapłodnienia. On ma poczucie, że musi mieć erekcję, przecież to TEN dzień w miesiącu, teraz od niego wszystko zależy. Stąd poczucie, że musi być gotowy TERAZ. Niezależnie od tego, w jakim jest nastroju, czy wcześniej się pokłócili, czy może mieli dobry dzień, ile spraw jest dziś na liście. Cechą wspólną dla wielu mężczyzn i kobiet, którzy doświadczają problemów w życiu seksualnym i są klientami seksuologów, jest właśnie lęk zadaniowy. Dla takiej osoby życie seksualne to nieustanny egzamin. Skutkiem lęku zadaniowego, który w okresie starań o dziecko może być szczególnie nasilony, mogą być problemy z wywołaniem i utrzymaniem erekcji, przedwczesny wytrysk, a u kobiet trudności z osiągnięciem orgazmu, ostatecznie nawet unikanie zbliżeń. Wreszcie rozwijają się problemy emocjonalne. Mężczyzna ze swoimi problemami najczęściej czuje się samotny. Myśli, że tylko on jeden w łóżku nie daje rady. Próbuje ukrywać swoje frustracje nawet przed partnerką, ratując się np. tabletkami mającymi wspomagać erekcję czy środkami reklamowanymi jako opóźniające wytrysk. Mogłabym jeszcze dodać, że najprawdopodobniej będzie to mężczyzna, który dużo pracuje, ale jest to praca siedząca. Poza okresem starań o ciążę, kiedy para zwraca szczególną uwagę na zdrowy tryb życia, raczej niedosypia, odżywia się niezdrowo. Problemy nasilają się dodatkowo, kiedy partnerka jest wymagająca i krytyczna wobec mężczyzny lub gdy on ma świadomość, jak bardzo jej zależy na zajściu w ciążę. Oczywiście nie chce jej zawieść. U mężczyzny rozwija się poczucie zagrożenia, które wzmaga lękowe pobudzenie, nerwowe reakcje. Problemy mogą się pojawić także wtedy, gdy mężczyzna czuje, że seks prokreacyjny nie sprawia już przyjemności kobiecie. Mogą pojawić się myśli, że być może zbliżenia przestały być dla niej przyjemne, że są bolesne. 
Sytuacja takiego wymuszonego, zadaniowego seksu powtarza się przez wiele miesięcy, czasami lat. Część par stopniowo straci ochotę na seks tak po prostu, dla bliskości lub przyjemności. Seks zacznie się kojarzyć wyłącznie z procesem starania się o dziecko, ze zdenerwowaniem i obowiązkiem do wypełnienia. Stanie się równie ekscytujący, co mycie zębów. Ograniczony do okresu okołoowulacyjnego. Kiedy cel wreszcie zostanie osiągnięty, w sypialni nie będzie lepiej… Pary, które cierpią z powodu braku seksu, często jako początek problemu wymieniają pojawienie się dzieci lub okres długich starań o zajście w ciążę. W tym ostatnim wypadku najczęściej oboje zgodnie tracą apetyt na coś, co przez długi czas było mało ekscytującym obowiązkiem. Późniejsze pojawienie się dziecka to także jedno z najtrudniejszych wyzwań dla związku, rewolucja, która dokonuje się – owszem – w codziennym życiu, ale też w psychice jej i jego. Ona już nie jest jedynie partnerką, żoną, kochanką. Staje się mamą, opiekunką. Do jego życiowych ról dochodzą bycie tatą, głową rodziny. Potrzeba snu jest przewlekle niezaspokajana.
 

POLECAMY

Według Światowej Organizacji Zdrowia problemem niepłodności dotkniętych może być stale lub okresowo około 60–80 mln par na świecie. W krajach uznawanych za wysoko rozwinięte ponad 
10% par w okresie prokreacyjnym ma problem z niepłodnością. W Polsce zjawisko to może dotyczyć około 3 mln osób. Jest to stan, w którym nie dochodzi do zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Specjaliści wyliczyli dokładnie, że o niepłodności możemy mówić, kiedy para odbywa stosunki z przeciętną częstotliwością od trzech do czterech razy tygodniowo. To ważne, ponieważ część par odbywa zbliżenie zbyt rzadko, by mogło to prowadzić do zapłodnienia. Brak ciąży nie jest wtedy związany z niepłodnością. Przyczyny trudności z zajściem w ciążę mogą być oczywiście bardzo złożone. Do najważniejszych czynników ryzyka zalicza się: brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe odżywianie, chroniczny stres, nadmierny wysiłek fizyczny i psychiczny. Wszystkie one mogą się przyczyniać do rozwijania się zaburzeń hormonalnych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. 


Seks zawsze powinien być przede wszystkim przyjemny

Kiedy staramy się o dziecko, osiągnięcie przyjemności z bliskości ma także praktyczne uzasadnienie. Kobieta, szczytując, czuje skurcze pochwy powtarzające się od kilku do kilkunastu razy. Kurczy się trzon macicy. Mimowolne skurcze pochwy i macicy powodują, że nasienie niejako zasysane jest głębiej. Orgazm przeżyty przez kobietę podczas stosunku zwiększa więc szansę na zapłodnienie. Jak więc zadbać o tę przyjemność? Zanim zajrzymy do sypialni, zacznijmy od stylu życia. 

  1. Po pierwsze sport
    Sport korzystnie wpływa na układ krążenia, oddechowy, poprawia nastrój. Regularne ćwiczenia wspomagają krążenie krwi i wydzielanie tlenku azotu do naczyń krwionośnych. Ma to ogromne znaczenie dla odczuwania pobudzenia seksualnego. Mężczyźni, którzy nie ćwiczą, zdecydowanie częściej mają kłopoty z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji. Sama świadomość pracy nad swoim ciałem sprawia, że czujemy się bardziej atrakcyjni. Inaczej się poruszamy. Wytrwałość i systematyczność pozytywnie wpływa na samoocenę. Tak samo ważne jest wysypianie się, umiarkowanie w sięganiu po używki i zrównoważone odżywianie. Niektóre pary mogą sobie rzucać kłody pod nogi, wybierając późne godziny na amory. Około godziny 23:00 osoby, które wcześnie wstają i dużo pracują, są już ekstremalnie zmęc...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy