Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

3 grudnia 2020

NR 10 (Grudzień 2020)

Żeby język giętki

0 437

Coraz lepiej zna się reakcje tej drugiej osoby – tak bardzo, że można zakończyć zdanie, które ona zaczęła. Albo w tym samym momencie myśli się dokładnie to samo lub przypomina się to samo zdarzenie czy miejsce.

Musiało to być ze dwadzieścia lat temu, w czasach, gdy smartfony nie dawały jeszcze łatwego pretekstu do wzajemnego ignorowania się i zawieszenia rozmowy, kiedy żadna ze stron na rozmowę ochoty nie ma. Byliśmy z moim ówczesnym chłopakiem młodą, zakochaną parą i na fali entuzjazmu poszliśmy do restauracji, na którą trochę nie było nas stać. Pora roku? Pewnie jakaś ciepła jesień albo wiosna, bo siedzieliśmy na zewnątrz, ale w płaszczach, a tamta para siedziała w szeroko otwartych oknach restauracji. Starsi od nas, oboje casual but smart (on w bardzo pięknym kremowym swetrze, ona – nie pamiętam), oboje bardzo piękni. Ludzie jak z reklamy, pracujący pewnie w jakichś nowych, lukratywnych zawodach. Zamówili (ona sałatkę ze szpinakiem, on – nie pamiętam) i siedzieli przez te dwa czy trzy kwadranse naprzeciwko siebie, nawet nie jakoś szczególnie niezadowoleni czy naburmuszeni, po prostu bez słowa, bez kontaktu. Zjedli, zapłacili, poszli w jednym kierunku.
Dla mnie było to przedziwne, bo rozmowa zawsze była dla mnie jednym z filarów każdej relacji, zwłaszcza miłosnej, od samego początku. Kiedy nie ma się zachwycającej urody ani olśniewającego ciała (jak u mnie), gadanie pozwala na kompensację. Ale nie chodzi tylko o uwiedzenie: przecież każda taka relacja powinna opierać się na wzajemnej ciekawości, a rozmowa jest jednym z najlepszych sposobów, by się o sobie dowiedzieć mnóstwa rzeczy, których nie przekażą same gesty.    
Komunikacja z czasem się zmienia, wkracza w kolejne etapy. W dłuższym związku zacząłem doceniać to, co przychodzi po okresie zachwytu i karmienia się sobą. Przejście przez kłótnie razem, podróże, dramaty, głupawki prowadzą do innego, głębszego rozumi...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy