Krótka historia niemiłosna

Małpa w kąpieli

Idę czytać do wanny – nie z wygody, ale z zagonienia. Planuję się ukryć w łazience przed mężem i dziećmi i złapać (mały) oddech. Wiadomo, że w łazience można się nie tylko ukryć, ale i zachować godność, udając konieczność przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów higienicznych. No więc, wanna jest moim szampanem i truskawką z czekoladą, ale bez wyrzutów sumienia. Jest już późno, nikt nie powinien mieć żadnych potrzeb koniecznych do zrealizowania tu i teraz. Zamierzam czytać w wannie również z innego powodu – podobno w kąpieli nie można zasnąć, więc może uda mi się trochę podgonić lekturę.

Od razu wypada napisać, że tytuł tej powieści jest nieprawdopodobnie ironiczny – główna bohaterka, Miwako, studentka i oddana córka, ucieka z domu, porzuca studia i przyjaciół, chłopaka, który jest w niej na zabój zakochany, by popełnić samobójstwo. To powieść obyczajowa, ale poruszająca istotny w Japonii problem – wysokiego odsetka samobójstw wśród młodych ludzi, który co roku wynosi ok. 250 osób. 
Goenawan tworzy powieść obyczajową, która z jednej strony opowiada o przyjaźni, bliskości, niespełnionej, ale odwzajemnionej miłości, bliskiej więzi rodzeństwa. Główni bohaterowie nie odczuwają presji związanej ze studiami, nie są ofiarami środowiskowej nagonki – a to właśnie są najczęstsze powody samobójstw wśród młodych ludzi. Z drugiej jednak strony każde z nich mierzy się z problemami absolutnie przerastającymi ich wiek i możliwości: Miwako przez lata zakochana w swoim ojczymie jest szantażowana i seksualnie wykor...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI