Mięso w sypialni i mięso na ulicy

Małpa w kąpieli

Idę czytać do wanny – nie z wygody, ale z zagonienia. Planuję się ukryć w łazience przed mężem i dziećmi i złapać (mały) oddech. Wiadomo, że w łazience można się nie tylko ukryć, ale i zachować godność, udając konieczność przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów higienicznych. No więc wanna jest moim szampanem i truskawką z czekoladą, ale bez wyrzutów sumienia. Jest już późno, nikt nie powinien mieć żadnych potrzeb koniecznych do zrealizowania tu i teraz. Zamierzam czytać w wannie również z innego powodu – podobno w kąpieli nie można zasnąć, więc może uda mi się trochę podgonić lekturę.

Tym razem zabieram do czytania książkę, której nie należy właściwie czytać w wannie ani w żadnym innym miejscu służącym relaksowi. A jej lektura zaś sprawia, że mam ochotę założyć na siebie kilka warstw odzieży i zaszyć się w jakiejś norze.

POLECAMY

 

Eimear McBride, 
Coś nie tak. Kobiecość i wstręt
Przeł. Aga Zano
Pauza 2022

Eimear McBride, irlandzka powieściopisarka, w swoim tomie esejów przedstawia proces „umięsniania” kobiet i ich zamiany w przedmioty. Nie jest to w żaden sposób teza nowa ani tym bardziej szokująca, ale interesuje mnie jeden z jej pobocznych wątków, wprowadzony jako dowód potwierdzający szkodliwość owego mięsnego przekształcenia. McBride, badająca brytyjski i irlandzki system prawny oraz kulturę, powołuje się na sprawy sądowe, w ramach których mężczyźni oskarżeni o zabójstwo popełnione na kobiecie powołują się często na „prawo Greya”. Chodzi naturalnie o słynną pow...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI