Dołącz do czytelników
Brak wyników

Małpa w kąpieli

22 września 2022

NR 10 (Październik 2022)

Mięso w sypialni i mięso na ulicy

0 330

Idę czytać do wanny – nie z wygody, ale z zagonienia. Planuję się ukryć w łazience przed mężem i dziećmi i złapać (mały) oddech. Wiadomo, że w łazience można się nie tylko ukryć, ale i zachować godność, udając konieczność przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów higienicznych. No więc wanna jest moim szampanem i truskawką z czekoladą, ale bez wyrzutów sumienia. Jest już późno, nikt nie powinien mieć żadnych potrzeb koniecznych do zrealizowania tu i teraz. Zamierzam czytać w wannie również z innego powodu – podobno w kąpieli nie można zasnąć, więc może uda mi się trochę podgonić lekturę.

Tym razem zabieram do czytania książkę, której nie należy właściwie czytać w wannie ani w żadnym innym miejscu służącym relaksowi. A jej lektura zaś sprawia, że mam ochotę założyć na siebie kilka warstw odzieży i zaszyć się w jakiejś norze.

POLECAMY

 

Eimear McBride, 
Coś nie tak. Kobiecość i wstręt
Przeł. Aga Zano
Pauza 2022

Eimear McBride, irlandzka powieściopisarka, w swoim tomie esejów przedstawia proces „umięsniania” kobiet i ich zamiany w przedmioty. Nie jest to w żaden sposób teza nowa ani tym bardziej szokująca, ale interesuje mnie jeden z jej pobocznych wątków, wprowadzony jako dowód potwierdzający szkodliwość owego mięsnego przekształcenia. McBride, badająca brytyjski i irlandzki system prawny oraz kulturę, powołuje się na sprawy sądowe, w ramach których mężczyźni oskarżeni o zabójstwo popełnione na kobiecie powołują się często na „prawo Greya”. Chodzi naturalnie o słynną powieść 50 twarzy Greya. Otóż mężczyźni z wysp brytyjskich posługują się tym tytułem, by wyjaśnić, że kobieta straciła życie w czasie stosunku seksualnego z elementami BDSM, który wymknął się spod kontroli i sprawa była zupełnie przypadkowa. Jak pisze McBride, proceder ten jest na tyle częsty, że sądy zmieniły sposób orzekania, czując wyrachowanie w takim sposobie wyjaśniania. Przemoc domowa zamienia się tu bowiem w wypadek, znęcanie – w nieumiejętnie stosowane pieszczoty, utrata panowania nad sobą w chwilową utratę kontroli bądź zapamiętanie się w namiętności. 

To zaiste niezwykły paradoks, że książka E.L. James, o której największe jej miłośniczki nie mogły powiedzieć, że jest dobrze napisana, i którą tak wyśmiewano, a jednocześnie traktowano jako bezpieczną rozrywkę dla kobiet spragnionych mocniejszych, ale bezpiecznych wrażeń (bo tylko lekturowych), zamienia się teraz w bat na kobiety i pozwala mężczyznom u...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy