Zapraszamy do lektury listopadowego wydania Charakterów, którego tematem jest wdzięczność i pokora. Zobacz, co do zaoferowania ma podejście mindfulness w temacie radzenia sobie ze stresem. Skorzystaj z naszych ćwiczeń i nie mnóż sobie stresu. Znajdziesz odpowiedzi na pytania co to znaczy być przyzwoitym, jak praktyka uważności wspiera kreatywność oraz co to jest syndrom rezygnacji. Koniecznie sprawdź też artykuł, w którym piszemy o tym, co dzieci mówią i myślą o dorosłych. Czeka też na Ciebie rozmowa z profesorem Heinz Bude o zmianach cywilizacyjnych i ich wpływie na odczuwanie lęku. Lęk towarzyszy człowiekowi od zawsze. Ale przecież żyjemy w najbardziej bezpiecznych czasach w historii. Czy współczesny człowiek nie radzi sobie z tym uczuciem? Przyjemnej lektury!
ZASIEJ HARMONIĘ, SPOKÓJ I ZDROWIE
O stresie pisze i mówi się współcześnie bardzo wiele, choć nie oznacza to, że ludzie odczuwają go słabiej, rzadziej czy efektywniej sobie z nim radzą. Tymczasem Hans Selye, jeden z pierwszych badaczy zjawiska stresu, znany pod pseudonimem Dr Stress, już w latach trzydziestych XX wieku postulował istnienie związków między stresem a chorobami somatycznymi. Mimo iż z wykształcenia Selye był lekarzem – fizjopatologiem i endokrynologiem, nie umniejszał roli czynników psychologicznych w procesie zdrowia i choroby. Wręcz przeciwnie – uważał, że to właśnie nieumiejętne, niewydolne radzenie sobie ze stresem prowadzi do stanu wyczerpania organizmu, a w konsekwencji choroby psychicznej lub somatycznej.
CZY MOŻNA UWOLNIĆ SIĘ OD EGO?
Dlaczego jest nam coraz trudniej nawiązać bliskość z drugim człowiekiem? Co nas blokuje? Zdaniem psychologów to nasze coraz bardziej napompowane ego odgradza nas od ludzi i od samych siebie. Jak spuścić powietrze z ego i uwolnić się od jego dyktatury? Co tak naprawdę utrudnia nam nawiązywanie i podtrzymywanie satysfakcjonujących relacji, zarówno tych bliskich – partnerskich, małżeńskich, rodzinnych, przyjacielskich, jak i dalszych: szkolnych, zawodowych, sąsiedzkich, międzygrupowych, międzywyznaniowych, międzynarodowych?