Autor: Joanna Śliwowska

Dr hab.; prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jest biologiem, pracuje w Pracowni Neurobiologii w Instytucie Zoologii UP.  Jej zainteresowania badawcze dotyczą m.in. wpływu diety, cukrzycy i alkoholu na funkcjonowanie osi PPN i PPG. Jej badania naukowe są finansowane m.in. z grantu Narodowego Centrum Nauki (2015/17/B/NZ4/ 02021).

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Chwytaj dzień, czyli jak mądrze praktykować uważne życie?

W zabieganym życiu, w dążeniu po więcej, szybciej i lepiej zatraciliśmy gdzieś umiejętność cieszenia się chwilą. A szkoda, bo wszystko, co ważne, dzieje się tu i teraz. Uważny stan umysłu pozwala nie wracać do przeszłości i nie zamartwiać się przyszłością. Zamiast strachu pojawia się ciekawość, otwartość i życzliwość bez oceniania. Techniki uważności – jak dowodzą badania – wpływają na działanie naszego mózgu. Co zmienia się w uważnym mózgu?

Czytaj więcej

Skąpani w hormonie miłości

Kojarzy się z porodem i karmieniem piersią. Jednak działanie tego niezwykłego hormonu nie kończy się na sali porodowej. Oksytocyna przez całe życie wpływa na nasze emocje, niesie ukojenie, uspokaja, a przede wszystkim pozwala budować dobre relacje.

Czytaj więcej

W zdrowym ciele zdrowy DUCH

Zawsze warto spojrzeć prawdzie w oczy i weryfikować informacje. Przyglądamy się kilku faktom dotyczącym otyłości po to, aby odpowiednio wspierać swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Czytaj więcej

Zaprogramowani przed narodzinami

Dziecko rozwijające się w organizmie matki przygotowuje się do życia w warunkach, jakie zastanie po urodzeniu. To, czego doświadcza w tym okresie, wpływa zatem na to, jak będzie sobie radzić w świecie.

Czytaj więcej

Uwaga! Nastolatek dojrzewa

Zmienne nastroje, wybuchy złości, trzaskanie drzwiami i skłonność do eksperymentowania – skąd się biorą takie reakcje u nastolatka? 

Czytaj więcej