Kto dziś odważy się zestarzeć? Dlaczego boimy się utracić młodość i co kryje nasza tęsknota za wiecznym życiem?
Kiedy jesteśmy w fazie ostrego zakochania, serce bije nam szybciej, wzrasta poziom adrenaliny, czujemy dreszcze i pojawia się gęsia skórka. Co ciekawe, dokładnie tak samo reagujemy na… zimno. Nasze relacje z innymi zmieniają się pod wpływem temperatury otoczenia. Niekiedy zimno zbliża, innym razem naszym relacjom może się przysłużyć ciepły koc. Od czego to zależy? O tym właśnie między innymi przeczytasz w czwartym wydaniu czasopisma Charaktery. Znajdziesz także niezwykle ciekawy artykuł dotyczący strachu przed starzeniem się oraz tęsknoty za wiecznym życiem. W dziale Trening Psychologiczny piszemy o terapii ogrodem. Wiele badań potwierdziło, że kwiaty, rośliny mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie psychiczne. Zapraszamy do lektury!
MATKI W SILE WIEKU
Obecnie coraz więcej kobiet – w porównaniu z latami 80. i 90. XX w. – decyduje się na pierwsze dziecko po 35. czy nawet 40. roku życia. Dlaczego tak się dzieje i z czym się to wiąże?
Kiedy zaczyna się macierzyństwo? Niektórzy uważają, że już w momencie podjęcia decyzji o staniu się matką. Generalnie jednak przyjmuje się, że jego początkiem jest poczęcie. Trwa ono i rozwija się przez ciążę, urodzenie dziecka i pełnienie opieki nad nim. Macierzyństwo wnosi do życia kobiety zupełnie nowe wartości i emocje, ale też zmusza do rezygnacji z wielu dotychczasowych przyzwyczajeń i nawyków. Dla części matek narodziny dziecka oznaczają wejście w zupełnie nowy świat – pełen wyzwań, kreatywności, spontaniczności, miłości, choć także nieprzespanych nocy, zmęczenia, całkowitego podporządkowania dziecięcym potrzebom.
GDZIE ZACZYNA SIĘ CZŁOWIEK
Mózgi człowieka i szympansa wykazują bardzo duże podobieństwo, a różnica między ich genomami nie przekracza 1%. Skąd zatem przepaść między nami a szympansami? Nie wynika ona z różnic w wielkości mózgu ani liczby neuronów. Przyczyną naszej neurobiologicznej wyjątkowości jest nieporównywalnie większa liczba połączeń w korze mózgowej i zdecydowanie szybszy przesył impulsów. Używając analogii komputera, nasz mózg to procesor o najwyższej z możliwych dziś mocy obliczeniowej. Przeczytaj wywiad Andrzeja Lipińskiego z Gerhardem Rothem i zgłęb temat neurobiologii.
Zawartość dostępna online
Na temat
Kto dziś odważy się zestarzeć? Dlaczego boimy się utracić młodość i co kryje nasza tęsknota za wiecznym życiem?
Style życia
Cyfrowe łączności
O szczęściu. Esej osobisty
Czy każdy chciałby takiej żony?
Papryczka
Małpa w kąpieli
Krzesło po prababci
Poradnik pozytywnego myślenia na czas wyzwań
Trudna sztuka brania
Książki mają moc. Z Izabelą Wagner, autorką biografii Bauman, rozmawia Marcin Wilk
Trening psychologiczny
Psychoterapia. Jak wybrać najlepszą dla siebie i czego oczekiwać?
Terapia ogrodem
Psychologia i życie
Harce wyobraźni
Psychologia i życie
Wystarczy mieć talent
Życie intymne w spektrum
Gdzie zaczyna się człowiek. O tym, co wpływa na rozwój ludzkiej osobowości i zachowań – z Gerhardem Rothem rozmawia Andrzej Lipiński
Sztuka smakowania chwil
Matki w sile wieku
Dlaczego nie zamieszkujesz w swoim cielesnym domu?
Moje ciało, mój dom
Na temat
Uwolnić ciało z gorsetu. O tym, co daje nam praca z ciałem – z Ramoną Nagabczyńską rozmawia Paulina Chołda
Otwarty dostęp
Temperatura relacji. Czy zimny kubek w dłoni przywoła na myśl bliską osobę?
Okiem reporterki
Dbajcie o siebie