Temperatura relacji. Czy zimny kubek w dłoni przywoła na myśl bliską osobę?

Na temat Otwarty dostęp

Kiedy jesteśmy w fazie ostrego zakochania, serce bije nam szybciej, wzrasta poziom adrenaliny, czujemy dreszcze i pojawia się gęsia skórka. Co ciekawe, dokładnie tak samo reagujemy na… zimno. Nasze relacje z innymi zmieniają się pod wpływem temperatury otoczenia. Niekiedy zimno zbliża, innym razem naszym relacjom może się przysłużyć ciepły koc. Od czego to zależy?

Od najwcześniejszych chwil życia dotyk i przytulanie do ciepłego ciała matki niesie niemowlętom uspokojenie i potwierdza, że ktoś przy nich jest i się o nie troszczy. Wielu psychologów poszukujących źródeł bezpiecznego przywiązania wiąże je właśnie z możliwością doświadczania na wczesnym etapie życia w relacji z matką ciepła jej ciała i poczucia bezpieczeństwa. Niektórzy badacze idą we wnioskach jeszcze dalej. Ich zdaniem w wyniku tych najwcześniejszych doświadczeń nasze relacje społeczne reprezentowane w umyśle stają się wrażliwe na termoregulację społeczną, a postrzeganie ciepła utożsamiane jest z poczuciem bezpieczeństwa w relacji.

Bliskość kojąca zimno

Podwzgórze i ośrodki rdzeniowe rejestrują na bieżąco temperaturę krwi tętniczej i zareagują szybko na jej zmianę, jeszcze zanim zdamy sobie z tego sprawę. Zdolność utrzymywania stałej temperatury ciała niezależnie od temperatury otoczenia to zadanie, z którym nie musimy się świadomie zmagać. Czy jednak reakcje naszego ciała uruchamiane na potrzeby regulacji temperatury mogą „w tle” modyfikować treść naszych myśli o osobach wokół nas? Czy wahania temperatury dłoni mogą wpływać na to, co i jak myślimy o znaczących dla nas osobach? Oraz czy ta zależność wynika z wcześniejszych doświadczeń danej osoby w bliskich związkach? 
Odpowiedzi na te pytania poszukiwał Hans IJzer­man z amsterdamskiego Vrije Universiteit wraz ze swoim zespołem. Wyniki trzech badań na ten temat opublikował na łamach „Journal of Experimental Social Psychology”. Badacze chcieli sprawdzić, w jaki sposób zmiany temperatury dłoni (spowodowane temperaturą dotykanego obiektu) mogą wywoływać poczucie bliskości z innymi. W tym celu zaprosili 366 holenderskich studentów do udziału w dwóch krótkich badaniach – pierwsze rzekomo zbierało oceny konsumenckie, konkretnie chodziło o szacowanie jakości papierowego kubka; drugie badanie zaś dotyczyło relacji osób badanych. 
Na początku uczestnicy wypełniali kwestionariusz pozwalający ocenić ich doświadczenia w relacjach z o...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI