Autor: Michał Parzuchowski

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Temperatura relacji. Czy zimny kubek w dłoni przywoła na myśl bliską osobę?

Kiedy jesteśmy w fazie ostrego zakochania, serce bije nam szybciej, wzrasta poziom adrenaliny, czujemy dreszcze i pojawia się gęsia skórka. Co ciekawe, dokładnie tak samo reagujemy na… zimno. Nasze relacje z innymi zmieniają się pod wpływem temperatury otoczenia. Niekiedy zimno zbliża, innym razem naszym relacjom może się przysłużyć ciepły koc. Od czego to zależy?

Czytaj więcej

Tak, nie jestem doskonały

Wyobraź sobie, że rozmawiasz z przyszłym pracodawcą lub zabierasz głos na zebraniu wśród nieznajomych. Stres w takich sytuacjach często plącze język i utrudnia wyrażenie myśli. Dobrą radą wydaje się jednak rozpoczęcie wystąpienia od poinformowania odbiorców o swoim zdenerwowaniu i trudnościach z jego przezwyciężeniem. Jak dowodzą najnowsze badania psychologów, lepiej odbieramy niedoskonałości innych, jeśli występujący nas o nich uprzedzi - dowodzi Michał Parzuchowski.

Czytaj więcej

Zanurzeni w kontekście

Jak się różnimy? Czy Afrykańczycy są mniej inteligentni? O której godzinie można spotkać się w Paryżu? Czy omijanie prawa jest specyfiką polskiej kultury? Dlaczego IBM nie zezwolił na ujawnienie wyników badań nad kulturą organizacyjną tej firmy? Peter Smith jest profesorem psychologii University of Sussex. Doktorat obronił na Cambridge University. Był redaktorem „Journal of Cross-Cultural Psychology” i prezesem International Association for Cross-Cultural Psychology. Napisał wiele książek, m.in. „Social Psychology Across Cultures” i „Social Behaviour Across Cultures: Living and Working Together in a Changing World”. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół psychologii międzykulturowej i zachowań organizacyjnych. W listopadzie 2004 roku profesor Smith uczestniczył w konferencji „Od fresków skalnych do ścieżek myśli. Z psychologią o kulturze”, którą zorganizowało Koło Nauk Psychologicznych ANIMA działające na Uniwersytecie Gdańskim.

Czytaj więcej

DROBNE DOLEGLIWOŚCI BARDZIEJ RANIĄ

Zwierzęta uczą się na podstawie prób i błędów, zaś człowiek posiada wyjątkowe umiejętności przewidywania własnych zachowań. Wiele badań potwierdza, że choć potrafimy trafnie przewidzieć, co się nam przydarzy w przyszłości, najczęściej mylimy się co do tego, jak będziemy się z tym czuć. Dlaczego łatwiej nam uporać się z poważnym problemem niż z codziennymi kłopotami?

Czytaj więcej