Zanurzeni w kontekście

Wstęp

Jak się różnimy? Czy Afrykańczycy są mniej inteligentni? O której godzinie można spotkać się w Paryżu? Czy omijanie prawa jest specyfiką polskiej kultury? Dlaczego IBM nie zezwolił na ujawnienie wyników badań nad kulturą organizacyjną tej firmy? Peter Smith jest profesorem psychologii University of Sussex. Doktorat obronił na Cambridge University. Był redaktorem „Journal of Cross-Cultural Psychology” i prezesem International Association for Cross-Cultural Psychology. Napisał wiele książek, m.in. „Social Psychology Across Cultures” i „Social Behaviour Across Cultures: Living and Working Together in a Changing World”. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół psychologii międzykulturowej i zachowań organizacyjnych. W listopadzie 2004 roku profesor Smith uczestniczył w konferencji „Od fresków skalnych do ścieżek myśli. Z psychologią o kulturze”, którą zorganizowało Koło Nauk Psychologicznych ANIMA działające na Uniwersytecie Gdańskim.

Michał Parzuchowski: Jest Pan w Polsce po raz czwarty. Czy źródeł Pańskiego zainteresowania wielokulturowością należy doszukiwać się w licznych podróżach?
Peter Smith: – Kiedy psychologa międzykulturowego pyta się o powody zainteresowania tą dziedziną, to najczęściej odpowiada: „Bo żona lub mąż pochodzi z innego kraju”. W moim przypadku nie jest to prawdą. Jako student dużo podróżowałem do krajów bloku wschodniego. Zaangażowałem się w ruch pokojowy „Quankers”. Pamiętam dobrze pierwszą podróż do Moskwy – to był rok 1960. W 1961 przyjechałem do wschodniego Berlina, gdzie akurat budowano mur. Wszystkie te podróże i doświadczenia wpłynęły na moje zainteresowania, również naukowe.

Pierwsze badania z zakresu psychologii międzykulturowej przeprowadzono podczas wyprawy na wyspy Torres Strait na Pacyfiku. Co interesowało badaczy?
– Naukowcy próbowali wykazać, że wyniki Afrykańczyków w zachodnich miarach inteligencji są niższe niż osób z naszego kręgu kulturowego. Rezultaty badań co prawda potwierdziły wstępne założenia, ale wynikało to z faktu, że ówczesne testy nie były wyrównane pod względem kulturowym. Od tamtych czasów przeprowadzono setki wywiadów, w których Afrykańczycy opisywali zachowania inteligentne. Okazało się, że w tej kulturze bardzo ważnym przejawem inteligencji były na przykład zachowania społeczne. Inteligentną nie jest osoba, która posiada abstrakcyjne cechy poznawcze, ale ta, która efektywnie zarządza relacjami z innymi. Wniosek z tych badań miał ogromny wpływ na dalszy rozwój psychologii międzykulturowej. Typ umiejętności, zdolności i inteligencji, jaki ludzie rozwijają w różnym otoczeniu, jest dostosowany do warunków panujących tam, gdzie się wychowali. Na przykład brazylijskie dzieci ulicy radziły sobie w niektórych działaniach arytmetycznych znacznie lepiej niż ich amerykańscy rówieśnicy. Dzieci amerykańskie uczą się zasad mnożenia, dzielenia, dodawania i odejmowania w szkole i sprawnie rea...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI