Teksty z kategorii: mózg str. 6

fot. Getty Images Poland

Ranek mądrzejszy od wieczora

Sen ma olbrzymie znaczenie dla naszego funkcjonowania poznawczego. Takie procesy jak pamięć, uczenie, uwaga, a także rozumowanie i rozwiązywanie problemów są w znacznej mierze zależne od ilości i jakości snu.

fot. Getty Images Poland

Klinika odnowy biologicznej

Co sekundę wymienia się w nas 20 milionów komórek. W ciągu doby odnawia się półtora kilograma naszego ciała – mówi Aleksander Perski. Sen to najlepsza klinika odnowy biologicznej. Bezpłatna. Dlaczego z niej nie korzystamy?

fot. Getty Images Poland

Życie ze snu

Co dzieje się po drugiej stronie rzęs, gdy usypiamy? Jak śni nasza głowa, co dzieje się w mózgu, gdy śpimy? Dlaczego mamy marzenia senne, jak one powstają? Co wiemy o naszym nocnym życiu?

fot. Getty Images Poland

Utracony rytm nocy

Dlaczego śpimy coraz gorzej, czemu sen nie daje nam właściwego wypoczynku, jakie są konsekwencje niedospania oraz jak samemu przywrócić właściwy rytm dnia i nocy – wyjaśnia Adam Wichniak, lekarz psychiatra, specjalista medycyny snu.

Pora na dobrą noc

Wiara w to, że sen otwiera przed nami tajniki umysłu i innych światów, przez lata była powszechna. Dziś nauka wiele z tych przekonań zweryfikowała, co wcale nie znaczy, że rolę snu zaczęto bagatelizować. Wręcz przeciwnie.

foto: istock

Co się dzieje z naszym mózgiem, gdy się nie wysypiamy

Dlaczego sen jest taki ważny? Najlepiej odpowiedzieć na to pytanie poznając skutki niewysypiania się. 

fot. Zinkevych/istockphoto

Jak korzystać z nowych technologii

Raz po raz zerkamy na telefon. Ktoś coś pisał? Nowe posty na Facebooku? Komentarze, lajki? Nowe maile?

fot.gettyimages.com

Test potęgi umysłu

Jakość życia w każdym wieku, a szczególnie w wieku dojrzałym, nie zależy tylko od biologicznych predyspozycji, ale także od umysłowego nastawienia. Jak zatem możemy skutecznie dbać o nasz - fizyczny i psychiczny - dobrostan?