Dział: Polecane artykuły

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Znamy laureatów III edycji konkursu „Ogródki ze smakiem”!

19 kwietnia br. jury III edycji konkursu „Ogródki ze smakiem”, zainicjowanego przez markę Electrolux, wybrało przedszkola, do których trafią ogródki warzywne – nagrody główne w konkursie. Werdyktem jury ogródkami będą cieszyć się dzieci z pięciu przedszkoli, które nie tylko zdobyły największą liczbę głosów, ale też w kreatywny i oryginalny sposób zaprezentowały swoje pomysły na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych promujących proekologiczne postawy. W 2024 roku „Ogródki ze smakiem” pojawią się w Rudzie Śląskiej, Milówce, Trzebielu, Kątach i Lublinie.

Czytaj więcej

ADHD u dorosłych: objawy, diagnoza i leczenie

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) to zaburzenie, które często kojarzone jest głównie z małym, biegającym i przeszkadzającym chłopcem, którego nie sposób opanować. Jednakże, wiele osób z ADHD wkracza w dorosłość z objawami, które mogą znacząco wpływać na ich życie zawodowe, edukacyjne i osobiste. Coraz częściej mówi się o obecności ADHD u dorosłych kobiet i mężczyzn, którzy w wyniku braku akceptacji społecznej i dostępu do wiedzy uważali, że tacy po prostu są i nic nie można z tym zrobić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są objawy ADHD u dorosłych, jak przebiega proces diagnozy oraz jakie są obecnie dostępne metody leczenia.

Czytaj więcej

Błędy, jakich należy uniknąć, budując rodzinę patchworkową

Rodzina patchworkowa, inaczej określana zrekonstruowaną, powstaje, gdy choć jedno dziecko w rodzinie nie jest wspólnym dzieckiem obojga partnerów. Tworzenie takiej rodziny to wymagający proces, w którym wchodzimy w nowe role: macochy, ojczyma, pasierbów. Budowanie relacji w rodzinie patchworkowej jest trudniejsze niż w rodzinie o modelu tradycyjnym.

Czytaj więcej

Jesteśmy cząstką przyrody

Współczesna nauka stopniowo odkrywa to, co było oczywiste dla naszych przodków – jesteśmy jednością z otaczającą nas przyrodą. Kontakt z nią zaspokaja nasze potrzeby i zapewnia dobrostan, jest warunkiem naszego przeżycia. Dlaczego więc nie ufamy naturze, oddzielamy się od niej,  od siebie i innych ludzi? Jak przekroczyć to oddzielenie, które stało się przekleństwem cywilizowanego człowieka?
 

Czytaj więcej

Jak uzależniają się kobiety z DDA?

Dorastanie i rozwijanie się w rodzinie z problemem alkoholowym ma determinujący wpływ na całe dorosłe życie. W konsekwencji relacje społeczne Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA) są złożone i trudne dla wszystkich stron. Dotyczą funkcjonowania na płaszczyznach społecznych, zawodowych lub rodzinnych.

Czytaj więcej

Debata - Nastolatek na drodze do dorosłości – jak wspierać zdrowie psychiczne młodzieży?

 

Jak pomóc nastolatkom przejść przez trudny okres w ich życiu? Na co zwrócić uwagę, aby dobrze zadbać o zdrowie psychiczne młodych ludzi? Odpowiedzi na te pytania będą szukali uczestnicy wydarzenia, które w marcu organizuje Redakcja Charakterów wraz z Urzędem Miasta Poznań.  

Czytaj więcej

Relacyjne PUSH & PULL

Wielu pacjentów w procesie psychoterapii doświadcza wglądu w siebie, uczy się rozpoznawania własnych emocji, wyrażania ich, stawiania granic. Rozumieją, w jaki sposób historia życia ukształtowała ich sposób reagowania. Potrafią dbać o swoje potrzeby. W dłuższej perspektywie jednak doświadczają poczucia samotności. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej

Slut-Shaming czyli zawstydzanie. Czy własna seksualność to powód do wstydu?

Czy slut-shaming to kara dla kobiet za życie w zgodzie ze swoją seksualnością? Te, które nie spełniają oczekiwań narzuconych przez społeczeństwo i system, są niechlubnymi bohaterkami tego przykrego i niesprawiedliwego traktowania. Jak sobie radzić z narzuconymi wobec kobiet standardami?

Czytaj więcej

Każda kochająca mama to świetna mama!

Mamy, które zdecydowały się zostać w domu po urodzeniu dziecka przeważnie negatywnie oceniają te, które wróciły do pracy. Te z kolei, które realizują się zawodowo nie rozumieją faworyzowania przez społeczeństwo mam, które zostały z dzieckiem w domu oraz ich ulubionego, bolesnego i nieprawdziwego stwierdzenia: „Ona woli być w pracy niż z dzieckiem, ja bym tak nie mogła”. Miłość do dziecka nie powinna podlegać dyskusji, a wszystkie matki powinny się wspierać, więc skąd ten konflikt?

Czytaj więcej