Dział: Polecane artykuły

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dlaczego warto zmienić miejsce zamieszkania – 8 psychologicznych aspektów

Zmiana miejsca zamieszkania to decyzja, która często budzi mieszane emocje. Bywa to w równym stopniu ekscytujące, jak i zniechęcające, pełne niepewności, a jednocześnie pełne możliwości. Od chęci rozpoczęcia nowego życia po poszukiwanie ścieżki rozwoju zawodowego – istnieje niezliczona ilość powodów, dla których ludzie decydują przenieść się do innego miasta. Kiedy warto przepracować trudy przeprowadzki i jakie są najważniejsze korzyści z takiej decyzji?

Czytaj więcej

Relacyjne PUSH & PULL

Wielu pacjentów w procesie psychoterapii doświadcza wglądu w siebie, uczy się rozpoznawania własnych emocji, wyrażania ich, stawiania granic. Rozumieją, w jaki sposób historia życia ukształtowała ich sposób reagowania. Potrafią dbać o swoje potrzeby. W dłuższej perspektywie jednak doświadczają poczucia samotności. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej

Czego zwykle nie mówi się o miesiączce i PMS?

Szacuje się, że około 30–40% kobiet w wieku reprodukcyjnym zna zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) ze swojego życia. Oznacza to, że co miesiąc co trzecia kobieta doświadcza szeregu zmian w sferze somatycznej i psychicznej.

Czytaj więcej

Rozmowy o PMS i miesiączce

Menstruacja, podobnie jak wiele innych tematów z obszaru ludzkiej seksualności, jest obarczona swoistym tabu kulturowo-językowym. Oznacza to, że jako społeczeństwo mamy trudność z mówieniem wprost o zjawiskach naturalnych dotyczących ciała i fizjologii stref intymnych.

Czytaj więcej

Czy można żyć bez masek?

Brene Brown mówi, że jeśli świadomie decyduję się założyć maskę, to ona pełni wtedy funkcję zbroi. Czyli mam pełną świadomość, że w tych okolicznościach, w jakich się znajduję, maska przed czymś mnie ochroni lub pełni funkcję jakiegoś narzędzia.

Czytaj więcej

Dlaczego warto marzyć?

Był sierpniowy wieczór 1919 r. Z drugiego pokoju dobiegał głos lekarza, który pewny swych rokowań, oświadczył matce chorego nastolatka, że chłopak nie dożyje poranka. Kobieta blada z przerażenia przyszła następnie do pokoju syna. Mimo osłabienia chory na polio młodzieniec stanowczo poprosił ją o przesunięcie komody. Instruował precyzyjnie, w jakim miejscu powinien znaleźć się mebel. Kobieta, choć podejrzewała, że to majaczenie spowodowane gorączką, cierpliwie słuchała instrukcji syna, przesuwając komodę to w jedną, to w drugą stronę.

Jak napisał po latach: „Ta komoda zasłaniała mi widok przez okno, a ja pomyślałem sobie, że niech mnie szlag trafi, jeśli miałbym umrzeć, nie oglądając wschodu słońca!”.
 

Czytaj więcej

Związek z furią w tle. Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami w bliskiej relacji?

Furia, złość i gniew to przykre emocje, które okresowo pojawiają się nawet w bardzo udanych związkach. Czasami wiążemy się z ludźmi (albo sami jesteśmy takimi osobami), które w repertuarze swoich zachowań mają okresowe nadszarpywanie cudzych granic.

Czytaj więcej