Autor: Jacek Krzysztofowicz

Teolog i psychoterapeuta; prowadzi w Łodzi terapię indywidualną i partnerską (www.zmiana.pro)

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dojrzałość

Dojrzałość oznacza odkrycie dwóch prawd. Po pierwsze, że jestem naprawdę wolny. Po drugie, że jestem odpowiedzialny za dokonywane wybory.

Czytaj więcej

Przemoc

Wykorzystywanie swej przewagi fizycznej czy psychicznej dla osiągnięcia własnych celów zawsze jest przemocą. Z definicji.

Czytaj więcej

Miłość

Wszystko, co przeżyliśmy, pozostaje w nas na zawsze. Nieszczęśliwe zakończenie nie unicestwia tego, co było wcześniej.

Czytaj więcej

Kłótnie

Dobra kłótnia jest narzędziem zmiany. Paradoksalnie jej efektem jest większa bliskość.

 

Czytaj więcej

Lekcja szczęścia

Czego uczy się dziecko od rodziców, którzy nie potrafią o siebie zadbać – wiecznie zmęczonych, smutnych, pełnych frustracji i złości?

Czytaj więcej

Nauka

Żałuję, że się tyle uczyłem. Żałuję czasu poświęconego na czytanie książek, które mnie nudziły, i uczenia się rzeczy, które mnie w ogóle nie interesowały.

Czytaj więcej

Jestem sobą

Możemy wierzyć w swoją nieprzeciętność, niezwykłość i wyjątkowość. Jednak i tak, prędzej czy później, pojawi się niepokój...

Czytaj więcej

Zaklęcie

Rodzice pełnią wobec swoich dzieci rolę dobrych albo złych wróżek. To, jacy są, co każdego dnia robią i mówią, działa na dzieci jak zaklęcie.

Czytaj więcej

Bezsilność

Bezsilność to uczucie tak trudne do zaakceptowania, że wolimy bez końca przywoływać złość – w nadziei, że ona nam pomoże znaleźć rozwiązanie.

Czytaj więcej

Tak i nie

Często jesteśmy zbyt grzeczni i zbyt dobrze wychowani, by traktować innych ludzi, a zwłaszcza swoich bliskich, jak intruzów. Mówimy im więc „tak”, choć mamy ochotę powiedzieć „nie”.

Czytaj więcej

Pożądanie

Łatwo oddajemy władzę pożądaniu, gdy słyszymy jego wołanie: chcę, pragnę, daj mi, teraz, natychmiast! Niestety, choć nie brakuje mu siły, na pewno brakuje mu rozumu.

Czytaj więcej

Dobre?

Normą danego czasu jest to, co robią wszyscy wokół. Pozwala nam to ulegać złudzeniu, że jeśli wszyscy nasi bliscy, znajomi i nieznajomi w czymś uczestniczą, musi to być dobre. Ale czy na pewno tak jest?

Czytaj więcej