Autor: Wydawnictwo Sensus

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak radzić sobie będąc DDA lub DDD? „Dziecięce traumy w procesie psychoterapii można ukoić, opatrzyć pozostałe po nich rany. A w przypadku DDA/DDD uwolnić się od poczucia odpowiedzialności, winy czy krzywdy za nie swoje wybory i decyzje"

Terapeuci i psychologowie nie mają wątpliwości, że dzieciństwo spędzone w rodzinie alkoholowej lub dysfunkcyjnej wpływa na dorosłe życie. Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) i dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych (DDD) zmagają się z niskim poczuciem własnej wartości, różnymi rodzajami lęków, wieloma uzależnieniami. Nie potrafią też tworzyć zdrowych relacji. Pomóc im może skuteczna terapia. „Odkrywanie i uświadamianie sobie krzywd, które wyrządzili im rodzice, bywa bardzo bolesnym procesem. Zaufanie i powierzenie się terapeucie jest często niewyobrażalnym doświadczeniem, a przecież niezbędnym w terapii”, przekonują Cezary Biernacki i Anna Maria Seweryńska, autorzy książki DDA - czy to ja? wydanej przez Sensus.

 

Czytaj więcej

Jak reagować na przemoc rówieśniczą?

Przemoc rówieśnicza to zjawisko, które coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Może przyjmować różne formy, od wyśmiewania i izolacji po fizyczne ataki. Jak rozpoznać, że dziecko jest ofiarą lub sprawcą przemocy? Jak skutecznie interweniować, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i wsparcie? Należy od razu reagować, bo prześladowanie czy nękanie może się nasilać – przekonuje w książce Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko Aleksandra Milczarek, psychoterapeutka, która doświadczenie zdobywała w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Czytaj więcej

Jedzenie jest markerem naszego stanu psychicznego

Anoreksja, bulimia czy kompulsywne objadanie się i przeczyszczanie to nie tylko problemy psychiczne, ale poważne choroby psychosomatyczne.

Czytaj więcej

"Przebodźcowani" - przeczytaj fragment książki!

Jesteśmy przeciążeni. W ciągłej gonitwie, pod presją czasu i oczekiwań, w kołowrocie codzienności czujemy, że to dla nas zbyt wiele. Czy możemy coś z tym zrobić? Czy istnieje recepta na współczesność? O radzeniu sobie z tym, co nas przytłacza pisze Urszula Sołtys-Para - psycholożka i psychoterapeutka w swojej najnowszej książce „Przebodźcowani. Szukając siebie w świecie nadmiaru”. Poniżej prezentujemy jej fragment.

Czytaj więcej

„Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać” – przeczytaj fragment książki!

Relacje są w życiu ważne - zdrowe czynią nas szczęśliwymi, a ich brak lub nieadekwatność unieszczęśliwia. Poprzez pracę nad sobą i nad tym, jak budujemy i podtrzymujemy relacje, możemy ulepszyć swoje życie i stać się osobami spełnionymi, dysponującymi poczuciem sprawczości. O tym, jak to zrobić pisze w swoim poradniku Olga Czajka. Poniżej prezentujemy fragment jej książki.

Czytaj więcej

Czego NIE MÓWIĆ nastolatkom z depresją? I co powiedzieć w zamian? Skorzystaj z rad doświadczonej psycholożki!

Trochę to smutne, że osobie cierpiącej na depresję, przy tylu kampaniach społecznych, akcjach, książkach i tak szerokim dostępie do informacji, nadal potrafmy rzucić w twarz: „Weź się w końcu w garść i rusz tyłek z łóżka” – pisze w książce „To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie” Monika Kotlarek (@psycholog_pisze). Takich słów nastolatek czy dziecko na pewno usłyszeć nie powinno. A co, jeśli zupełnie nie wiemy, co mówić? Dowiedz się, jak z empatią i współczuciem rozmawiać z nastolatkiem w depresji!

Czytaj więcej

Trening umiejętności społecznych – czy warto?

Niemal wszyscy rodzice chcieliby, aby ich dzieci dobrze odnajdowały się w społeczeństwie – potrafiły nawiązywać przyjaźnie, radziły sobie z krytyką, były asertywne i śmiałe. Niestety, nabywanie takich cech i umiejętności najczęściej przychodzi z trudem. Warto wówczas skorzystać z treningu umiejętności społecznych – przekonują psychologowie Sylwia Sitkowska, Maria Kocurowska, Damian Berent. Ich książka Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Sensus.

Czytaj więcej

Jak jeść, żeby nie zwariować, czyli o jedzeniu emocjonalnym

W jaki sposób odnosisz się do jedzenia – traktujesz je jak nagrodę czy raczej karę? Masz za sobą dziesiątki różnego rodzaju diet, które nie przyniosły nic poza kolejnymi nadprogramowymi kilogramami? W jakich sytuacjach najczęściej sięgasz po niezdrowe przekąski albo po prostu rzucasz się na jedzenie? Niezależnie od odpowiedzi na te pytania warto się zastanowić nad swoim stosunkiem do jedzenia i przypomnieć sobie, że służy ono do odżywania, ale też daje przyjemność.

Czytaj więcej

Jedzenie emocjonalne i inne podjadania – przeczytaj fragment książki!

Jedzenie to konieczność ― bez energii, którą nam daje, nie przeżyjemy. Jest jednak czymś znacznie ważniejszym niż tylko naturalnym sposobem na dostarczenie sobie paliwa. Z jedzenia czerpiemy przyjemność, celebrujemy je i potrafimy się nim delektować. Niestety, bywa ono także niebezpieczne ― usidleni przez marketing, ale też przez własne, utrwalane latami złe nawyki żywieniowe, sami wyrządzamy sobie krzywdę, nieodpowiednio się odżywiając. Tyjemy, chorujemy, cierpimy z powodu niedoboru witamin i minerałów. Albo wpadamy w pułapkę kompulsywnego odchudzania lub tak restrykcyjnie przestrzegamy reguł zdrowego odżywania, aż… staje się ono niezdrową obsesją.

Czytaj więcej