Autor: Maria Gaj

jest psychologiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Pewne wzory na chorobę

Cechy osobowości w dużej mierze determinują to, w jakim zdrowiu i… jak długo będziemy żyć. Znając te zależności, możemy próbować oszukać przeznaczenie i uchronić się przed niektórymi chorobami.

Czytaj więcej

Czy można się zmienić?

Czy da się zmienić to, jacy jesteśmy, jak się zachowujemy? A jeśli tak, to czy na pewno tego chcemy?

Czytaj więcej

Na chwilę czy prawie na zawsze?

Są dwa zasadnicze rodzaje pamięci: robocza i długotrwała. I jedna, i druga jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Czytaj więcej

Fobie –
 lęki nieproporcjonalne

Fobia - z greki phobos, z łaciny phobia - oznacza strach, lęk. Mówi się, że przedmiotem fobii może stać się wszystko: zwierzę, sytuacja, drugi człowiek. Skąd się biorą fobie? Czy czasami mogę one być nam przydatne?

Czytaj więcej

Repliki eksperymentu Milgrama

Od ponad pół wieku wyniki eksperymentu Stanleya Milgrama nie dają naukowcom spokoju. Nieustannie wymyślane i przeprowadzane są jego repliki oraz badania na nim bazujące. I co rusz badacze odsłaniają nowe oblicza naszej uległości wobec autorytetów.

Czytaj więcej

Sposoby na uwagę

Coraz częściej obserwujemy u najmłodszych trudności z koncentracją. Trenowanie jej sprawia, że dziecko popełnia mniej błędów, sprawniej wykonuje polecenia, szybciej odrabia prace domowe.

Czytaj więcej

Grunt to dobra motywacja

Motywowanie dzieci do tak abstrakcyjnych dla nich rzeczy jak ćwiczenie koncentracji czy cierpliwości wymaga od rodziców pomysłowości, uważności i czasu. Niektóre dzieci nabywają te umiejętności mimowolnie, nad innymi trzeba się pochylić.

Czytaj więcej

Toksyczni ludzie

Co mamy na myśli, mówiąc „toksyczne zachowanie” czy „toksyczni ludzie”? I jak się na nich uodpornić?

Czytaj więcej

Niebieski złodziej snu

Ekrany komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów, czytników e-booków – wszystkie one emitują nienaturalne, tzw. niebieskie światło. Kontakt z nim na dłuższą metę jest szkodliwy, może znacząco wpływać na pogorszenie jakości naszego snu.

Czytaj więcej

Nocne uniesienia

We śnie zdradzamy, uprawiamy seks z nieznajomymi, próbujemy miłosnych sztuczek, które na jawie wywołują na naszej twarzy rumieniec. Dlaczego tak się dzieje, co oznaczają nasze erotyczne sny, jaką mają rolę albo... jaką rolę się im przypisuje?

Czytaj więcej

Przenikające się światy

Świat snów i świat świadomości przenikają się. Sny wpływają na to, jak czujemy się za dnia, a to, co dzieje się w ciągu dnia, ma wpływ na wizje, które nawiedzają nas w nocy.

Czytaj więcej

Echa eksperymentu więziennego

Pierwszego dnia prof. Zimbardo powiedział do swoich współpracowników: „To chyba będzie bardzo nudne badanie”. Mylił się. Eksperyment nudny nie był. Zdemolował przy okazji kilka obowiązujących powszechnie założeń dotyczących wolności człowieka oraz źródeł zła.

Czytaj więcej