Czy można się zmienić?

Ja i mój rozwój Praktycznie

Czy da się zmienić to, jacy jesteśmy, jak się zachowujemy? A jeśli tak, to czy na pewno tego chcemy?

W mediach społecznościowych niezwykle popularne są metamorfozy. Zazwyczaj dotyczą spektakularnej zmiany sylwetki pod wpływem treningów i diet, zmiany fryzur, stylu ubierania się, a nawet rysów twarzy makijażem lub z pomocą chirurga plastycznego. Wiemy doskonale, że da się radykalnie zmienić wygląd. Ale czy da się zmienić to, jacy w rzeczywistości jesteśmy? Czy da się przeprowadzić metamorfozę naszej osobowości?

Istnieje wiele definicji osobowości. Wiemy z pewnością, że to konstrukt względnie trwałych właściwości psychicznych, wyróżniających nas spośród innych. W dużej mierze osobowość wpływa na nasze interakcje z ludźmi i zachowanie.
Psychologowie mają liczne narzędzia służące do opisu osobowości. Jednym z najbardziej popularnych jest kwestionariusz NEO-P-R, opierający się na pięcioczynnikowym modelu osobowości (tzw. Wielkiej Piątce – wymiarach takich jak neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność) oraz założeniu, że są one niezmienne(!), uniwersalne (niezależne np. od kultury) i uwarunkowane biologicznie.

Powszechne pragnienie

Teoria teorią, ale ludzie często chcą odmienić siebie – nie swój wygląd czy nawyki, ale całych siebie, sposób, w jaki żyją i się zachowują, co robią i z kim. Nathan W. Hudson i Brent W. Roberts z University of Illinois badali osoby pragnące zmienić swoją osobowość. Ich zdaniem większość ludzi – około 78 procent – deklaruje, że pragnie zmienić jakiś aspekt swojej osobowości, a zmiany te są spójne z pięcioma cechami wymienionymi wyżej. Większość badanych chciała na przykład mniejszej neurotyczności, czyli większej stabilności emocjonalnej, wytrwałości w dążeniu do celów, sumienności w postępowaniu. Mniej osób marzyło o większej ekstrawersji, otwartości na nowość i ugodowości.

Hudson i Roberts uważają, że ludzie zaczynają my...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI