Dlaczego powinniśmy dawać drugą szansę?

Ja i mój rozwój

Wybaczyć, zapomnieć, puścić w niepamięć....te czynności przychodzą nam z trudem, ponieważ muszą wygrać zazwyczaj z rozczarowaniem i poczuciem żalu. Naukowcy przekonują jednak, że dawanie drugiej szansy jest słuszne - dla nas i dla tych, którzy nas zawiedli.

Kiedy krzywdzi nas ktoś, na kim nam zależy poczucie zawiedzenia i rozczarowania jest na tyle duże, że nie możemy sobie wyobrazić, by kiedykolwiek mogło być tak jak dawniej. Z drugiej strony wybaczanie uznaje się za jedną z podstawowych wartości w kontaktach międzyludzkich - wartości, która wpływa korzystnie przede wszystkim na naszą kondycję psychiczną uwalniając od gniewu i złości - najbardziej destrukcyjnych emocji. Stawianie krzyżyka na osobach, które nas zawiodły wydaje się jedynym rozwiązaniem w przypływie rozgoryczenia, ale negatywne emocje w końcu ustąpią, a my będziemy żałować, że nie spróbowaliśmy odbudować zaufania do osoby, z którą kiedyś byliśmy emocjonalnie złączeni. Dlaczego warto dawać drugą szansę? Naukowcy podsuwają nam 4 racjonalne powody. Oto one:

1. Twój dobrostan. Wybaczać powinniśmy przede wszystkim dla siebie, ponieważ zapominanie innym ich przewinień sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Badania wskazują, że okazywanie wielkoduszności bardzo się opłaca, gdyż przynosi wiele emocjonalnych korzyści...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI