Na chwilę czy prawie na zawsze?

Mózg i umysł Praktycznie

Są dwa zasadnicze rodzaje pamięci: robocza i długotrwała. I jedna, i druga jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Pamięć długotrwała zawiera wszystko to, co pamiętamy, a co zdarzyło się więcej niż kilka minut temu. Wspomnienia w pamięci długotrwałej mogą tkwić i trwać przez wiele dni, tygodni, a nawet lat. Na dodatek wiele wskazuje na to, że nasza pamięć jest jak worek bez dna – przy odrobinie wysiłku możemy zapamiętać niemal wszystko. Nie wszystkie wspomnienia mają jednak taką samą siłę.

POLECAMY

Silniejsze wspomnienia zawarte w pamięci długotrwałej przywołujemy szybko, są wręcz na zawołanie (np. fakt, że Paryż jest stolicą Francji). Słabsze wymagają wskazówek, dłuższego przypominania sobie. Pamięć długotrwała nie jest też statyczna. Wspomnienia, które mamy, mogą się zmieniać – na przykład gdy ktoś po jakimś czasie od wydarzenia dopowiada pewne fakty. Wspomnienia nie są raz na zawsze wdrukowane, a co za tym idzie, nie są też jedyne i prawdziwe.
Wyróżniamy kilka form pamięci długotrwałej. Dwie najważniejsze to pamięć jawna i utajona. Pamięć jawna to wspomnienia, z których zdajemy sobie sprawę, z kolei pamięć utajona to wiedza, z której korzystamy, nie myśląc o tym (np. jak jeździć na rowerze – nauczyliśmy się i teraz nie musimy o tym myśleć, by to robić).

To, jak dobrze coś zapamiętujemy, zależy częściowo od tego, jak szybko nasze zmysły analizują to, co dzieje się wokół. Jeśli mózg precyzyjnie koduje to, co czujemy, słyszymy, widzimy, lepiej potrafi to potem odtworzyć. Wiele osób mających „słabą pamięć” tak naprawdę ma problemy z odbiorem bodźców, a nie z samym „pa...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI