Katar albo groźna choroba

Mózg i umysł Wstęp

Mąż zachorował na grypę. Żona - optymistka myśli sobie: „To nic wielkiego, zwykła grypa, mąż poleży sobie kilka dni, tyle ludzi teraz choruje, trudno się nie zarazić". Pesymistka zaś pomyśli: „Grypa to nie żarty, często daje groźne powikłania, mąż jest taki chorowity, a ja nie potrafię o niego zadbać".

Inne zdarzenie. Żona oznajmia, że spędzi święta ze swoimi rodzicami za granicą. Mąż nie został zaproszony. Optymista wyjaśnia to sobie tak: „Niech jedzie, warto skorzystać z zaproszenia. Po dwóch tygodniach wróci". Pesymista zaś w tej samej sytuacji pomyśli: „Żona mnie opuszcza na święta, nasze małżeństwo jest nieudane, ona szuka ucieczki, to moja wina, kiepski ze mnie mąż".

I jeszcze jeden przykład. Naukowiec dowiaduje się, że jego projekt zyskał uznanie i komisja przyznała mu środki na realizację badań. Dla optymisty oznacza to: „Miałem dobry pomysł i docenili mnie, dzięki tym środkom zrobię ciekawe badania, wyniki opublikuję w dobrym piśmie". A pesymista jest przekonany, że: „Od razu połowę tych pieniędzy oddam uczelni, a resztę zje inflacja, cała ta dotacja, to tylko kłopot, jeszcze jeden punkt w rocznym sprawozdaniu. Widać było mało podań, skoro mnie przyznano pieniądze".
Skąd się bierze w ludziach skłonność do optymizmu lub pesymizmu? Wyjaśnia to koncepcja Martina Seligmana, psychologa amerykańskiego z Uniwersytetu Pensylwania. Optymizm i pesymizm traktuje on jako raczej stałą właściwość osoby i określa ją mianem „indywidualnego stylu wyjaśniania". Wyjaśniamy różne doświadczenia życiowe, dotyczące nas i innych ludzi. Szukamy przyczyn zarówno sukcesu, jak i porażki. Interpretujemy zdany egzamin, radość przyjaciel...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI