Sposoby na uwagę

Mózg i umysł Praktycznie

Coraz częściej obserwujemy u najmłodszych trudności z koncentracją. Trenowanie jej sprawia, że dziecko popełnia mniej błędów, sprawniej wykonuje polecenia, szybciej odrabia prace domowe.

W konkursach przedmiotowych w szkołach biorą udział zazwyczaj prymusi. Jednak nawet oni mają trudności z wysiedzeniem nad testem półtorej godziny. W zasadzie nikt tak długo nie pisze. Za to niektórzy wzdychają głęboko już po 15 minutach pracy…

POLECAMY

Procesy poznawcze to m.in. percepcja, pamięć, myślenie oraz uwaga. Problemy dzieci z tą ostatnią coraz częściej zgłaszają rodzice i nauczyciele. O ile w przedszkolu czas nie jest jeszcze ustrukturyzowany i dziecko nie ma tylu obowiązków, o tyle w szkole jasno widać już, że część dzieci ma trudności ze skupieniem się na tym, co mówi nauczyciel. Problemem okazuje się także odrabianie prac domowych. „Jak tylko przestanę patrzeć, to dziecko przestaje pracować” – skarżą się rodzice. „Nie jest w stanie się skupić” – zapada w końcu wyrok, który niejednokrotnie rozpoczyna proces diagnozy dziecka pod kątem ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi.

Tymczasem warto najpierw upewnić się, że trudności z koncentracją nie wynikają z innych czynników niż neuro[-]logiczne. Próbujmy zaobserwować i zapisywać, co dokładnie jest trudne dla dziecka, jakie czynności i zadania sprawiają mu największy problem. Konkretne informacje bardzo pomogą wyeliminować poszczególne przeszkody, a jeśli nasze działania nie dadzą rezultatów – pomogą w profesjonalnej diagnozie psychologowi.

Zlustruj otoczenie

Przede wszystkim warto przyjrzeć się środowisku, w którym Twoje dziecko funkcjonuje, uczy się, odrabia lekcje. Wyobraź sobie dwie sale lekcyjne – jedna intensywnie kolorowa, obwieszona pięknymi plakatami, pracami dzieci, obrazkami; druga w delikatnych barwach szarości, a na ścianach niemal pusto. Wizualnie ta pierwsza jest ciekawsza, bardziej podoba się dorosłym i dzieciom. Praktyczniejsza będzie jednak ta druga. Brak dystraktorów – plakatów, ozdób na ścianach – będzie pomagał skupić się na tym, co mówi nauczyciel.

Podobnie w domu. Czy Twoje dziec[-]ko odrabia lekcje w swoim pokoju? Jak wygląda jego biurko i gdzie stoi? Być może wszystkie niepotrzebne przedmioty powinny zniknąć z roboczego blatu? A może biurko stoi przy oknie? To pewnie dobry sposób na łapanie naturalnego światła, ale także niezły rozpraszacz – za oknem przecież zawsze dzieje się coś ciekawego, co rodzi pokusę, by oderwać się od lekcji.

A może prace domowe dziecko odrabia w kuchni czy salonie, by rodzice byli blisko...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI