Jak narcystyczni rodzice wpływają na dzieci?

Rodzina i związki Praktycznie

Oto osiem najczęstszych śladów, jakie - zdaniem dr Craiga Malkina, badacza narcyzmu i psychologa klinicznego z Harvard University - na osobowości dziecka odciska wychowanie przez narcystycznych rodziców.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Artykuł "Jak żyć z narcyzem i mieć spokój" zawiera wartościowe informacje.

POLECAMY

1. Chroniczne obwinianie siebie. Narcystyczni rodzice mogą choć nie muszą być otwarcie przemocowi, za to na pewno są emocjonalnie głusi na potrzeby dziecka. Dzieci wrażliwe, potrzebujące okazywania miłości wychowywane przez narcystycznych rodziców wychodzą z założenia, że gdyby były lepsze, to rodzice okazywaliby im uczucie. „To ja jestem problemem – myślą. – Gdybym był lepszym uczniem, spokojniejszym dzieckiem, ładniejszym, szczęśliwszym… mama by nie krzyczała, tata by mnie nie ignorował/ krytykował. Jeśli się poprawię, to będę kochany” – tak mniej więcej może wyglądać myślenie takiego dziecka. Czasem bierzemy na siebie winę za to, czego nie mamy, by podtrzymywać nadzieję, że jeszcze możemy to dostać.

2. Brak oczekiwań. Narcystyczni rodzice wybuchają bez ostrzeżenia, zalewają się łzami, gdy tylko dziecko wyrazi jakąś potrzebę. W ten sposób zmuszają wrażliwe dzieci do oddan...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI