Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

5 października 2016

Jak narcystyczni rodzice wpływają na dzieci?

0 1464

Oto osiem najczęstszych śladów, jakie - zdaniem dr Craiga Malkina, badacza narcyzmu i psychologa klinicznego z Harvard University - na osobowości dziecka odciska wychowanie przez narcystycznych rodziców.

 

1. Chroniczne obwinianie siebie. Narcystyczni rodzice mogą choć nie muszą być otwarcie przemocowi, za to na pewno są emocjonalnie głusi na potrzeby dziecka. Dzieci wrażliwe, potrzebujące okazywania miłości wychowywane przez narcystycznych rodziców wychodzą z założenia, że gdyby były lepsze, to rodzice okazywaliby im uczucie. „To ja jestem problemem – myślą. – Gdybym był lepszym uczniem, spokojniejszym dzieckiem, ładniejszym, szczęśliwszym… mama by nie krzyczała, tata by mnie nie ignorował/ krytykował. Jeśli się poprawię, to będę kochany” – tak mniej więcej może wyglądać myślenie takiego dziecka. Czasem bierzemy na siebie winę za to, czego nie mamy, by podtrzymywać nadzieję, że jeszcze możemy to dostać.

2. Brak oczekiwań. Narcystyczni rodzice wybuchają bez ostrzeżenia, zalewają się łzami, gdy tylko dziecko wyrazi jakąś potrzebę. W ten sposób zmuszają wrażliwe dzieci do oddania swojej przestrzeni. Sprawiają, że dzieci czują jakby posiadanie potrzeb było objawem egoizmu. W rezultacie dzieci narcystycznych rodziców często w dorosłości wchodzą w związki ze skrajnie narcystycznymi partnerami.

POLECAMY

3. Pozabezpieczany styl przywiązania. Bezpieczny styl przywiązania jest miernikiem stopnia w jakim czujemy się komfortowo w bliskości i zależności od innych. Zaniedbywanie, przemoc czy emocjonalna nieobecność narcystycznych rodziców może sprawić, że dziecko nie będzie czuć się dobrze w relacji z drugim człowiekiem. Pozabezpieczane style przywiązania w uproszczeniu mogą przybrać dwie formy: unikanie (radzimy sobie ze swoimi lękami odsuwając bliskie osoby) lub lęk (w relacji czujemy się nieustannie zagrożeni). Zazwyczaj przedłużające się zaniedbywanie potrzeb dziecka prowadzi do unikania bliskości w przyszłości, a nieprzewidywalność rodzica – do lękowości.

4. Kompulsywne zaspokajanie potrzeb. Narcystyczni rodzice potrafią sprawić, że dziecko boi się swoich potrzeb, a z drugiej strony kompulsywnie domaga się ich zaspokojen...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy