Temperament pozwala przewidywać, jakie będą skutki traumy, a także na jakie zaburzenia narażona jest osoba. A od czego zależy temperament?
Temperament pozwala przewidywać, jakie będą skutki traumy, a także na jakie zaburzenia narażona jest osoba. A od czego zależy temperament?
Jeśli chcemy kogoś przekonać, by wyświadczył nam przysługę, nie musimy wcale stosować złożonych strategii wywierania wpływu. Wystarczy, że wywołamy w tej osobie skojarzenie z miłością.
Trzeba ciągle wychodzić poza strefę komfortu i próbować czegoś nowego. Tylko wtedy mózg się rozwija. Rozwiązywanie krzyżówek tylko początkowo bywa korzystne. Gdy robimy to po raz tysięczny, jedynie powtarzamy znany schemat.
Obserwuję wiecznie niedowartościowane dziewczyny – zawsze za grube, za niskie, za jakieś. Muszą też pamiętać o „terminie przydatności do spożycia". Bo po przekroczeniu pewnego wieku przestają być pożądane, tracą na wartości. Gail Dines, Wheelock College, USA
Izolujemy chorych psychicznie, nawet gdy są już po leczeniu. Dzieje się tak z lęku i braku empatii, a także z obawy przed cudzym cierpieniem.
Podobnie jak pamięć indywidualna działa „w służbie ego”, tak pamięć zbiorowa działa „w służbie my”.
Są tacy bohaterowie, których kochamy, i tacy, których kochamy nienawidzić. Na czym polega ich tajemnica?
Skąd wiemy, jakie emocje malują się na twarzy innej osoby? Pomaga nam je rozpoznać wyraz… własnej twarzy.
Empatia jest jak reflektor – daje wąski snop światła i najlepiej oświetla tych, których kochamy. Natomiast ludzie nieznajomi, inni i przerażający pozostają w cieniu.
Wydaje nam się, że klęski i nieszczęścia miały miejsce niedawno, choć faktycznie mogło upłynąć już sporo czasu. Bagaż przeszłości staje się wtedy coraz cięższy.
Aby przez długie lata cieszyć się sprawnym umysłem, musimy dbać o jego kondycję. Jak to robić?
Potliwość, unikanie kontaktu wzrokowego, kulenie się – żadna z tych reakcji nie wskazuje, że osoba kłamie. Nos Pinokia nie istnieje.